SİMER'in başarısı Adana'ya örnek olmalı

01/12/2020 21:43 3595

Türkiye'nin belki de en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor, yapılan araştırmalara bakıldığında her 4 kişiden biri işsiz Türkiye'de. Adana, bir zamanların tarım, sanayi kentiydi ülke ekonomisinin lokomotifi konumundaydı. sonra her şey alt üst oldu, teşvik verilmedi, yatırımcının gözü korkutuldu. Var olan iş insanları yatırımlarını, teşvik alan illere götürdüler. Plakası gibi Adana işsizlikte birinci oldu.

Hatırlarsınız bundan 15 yıl öncesine kadar fabrikalara işçi taşıyan servis araçlarından geçilmezdi kentin ana caddelerinden.

***

Kısa bir nostaljinin ardından isterseniz TÜİK'in resmi verilerine bir bakalım, ülke genelinde işsizlik ne durumda!

TÜİK, iş gücü rakamlarını açıkladı. Buna göre işsizlik geçen yılın aynı dönemine göre 0.8 puan azalarak yüzde 13.2 oldu. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puanlık azalışla yüzde 26,1, istihdam oranı ise 3,3 puan azalarak yüzde 31,1 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 975 bin kişi azalarak 27 milyon 554 bin kişi, istihdam oranı ise 2,4 puanlık azalış ile yüzde 43,9 oldu. İşgücü 2020 yılı Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 431 bin kişi azalarak 31 milyon 749 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 3,3 puanlık azalış ile yüzde 50,6 olarak gerçekleşti.

***

Resmi rakamlar böyle, bunun ne kadar inandırıcı olduğunu siz okurların takdirlerine bırakıyorum.

***

Gelelim asıl konumuza kısa adı SİMER, açılımı Sarıçam İstihdam Merkezi... 5 Ocak Gazetesi’nin ‘Geleneksel Kahvaltı Sofrası’nın bu haftaki konuğu Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ oldu. Adana Sheraton Grand Otel’de gerçekleşen ‘Kahvaltılı Toplantı’mızda Haber Merkezi, Spor ve dev yazar kadromuz Belediye Başkanlığı'nda ikinci dönemi sürdüren Bilal Uludağ'a merak ettiğimiz tüm soruları yönelttik. Benim merakım SİMER'in bu zamana kadar yaptığı çalışmalardı. Başkan Uludağ'a şunu sordum, "SİMER, bu zamana kadar kaç işsizin, umudu oldu" aldığım yanıt beni gerçekten de heyecanlandırdı, geleceğe yönelik umut verdi. Başkan Bilal Uludağ, " SİMER bugüne kadar 5 bin 250 kişiyi işe yerleştirmiş. Organize Sanayi Bölgemizle beraber entegre çalışarak bizim Sarıçam istihdam merkezinde, Sarıçam’da iş isteyip de işe yerleştiremediğimiz insan bulunmamakta. Hatta bazen işçi bulmakta da zorlandığımız süreçlerde oluyor. Gıda Sanayi Organize Bölgemizi kurduk, artık yatırımcıyı almaya başlayacağız. Orada Sayın Valimiz, Yönetim Kurulu Başkanımız, Ticaret Odası Başkanımız, Ticaret Borsası Başkanımızla, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Büyükşehir Genel Sekreterimizle beraber biz oradaki yatırımcılara istihdam konusunda, orada kuracağımız Karma Organize Sanayi Bölgesi ile beraber Adana’nın istihdamında çok ciddi anlamda katkı sağlayacak. Sarıçam’da işsizlikle ilgili konunun gündemden çıkacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

***

İşsizliğin tavan yaptığı bir süreçte SİMER'in çalışmalarını görmezlikten gelmek ahmaklık, takdir etmemek ise, emeğe saygısızlık olur.

Umudum ve dileğim SİMER, Adana'nın lokomotifi olur.