Sıkıntımız büyük

11/06/2020 04:44 1178

2020 kışı çok sert geçti, aşırı kar ve çığ düşmesi nedeniyle, yollar kapandı. Karayollarının fedakar çalışanlarının gayretiyle yollar açıldı, çocuklar okula, hastalar hastaneye yetiştirildi. Ayrıca dereler taştı, tarım arazileri sular altında kaldı, çiftçi ürününü toplayamadı seralar yıkıldı, büyük kayıplar yaşandı.

Ayrıca bu yıl Akhisarda ve sonrada Elazığ ve Malatya’da depremler birçok evin yıkılmasına ve vatandaşımızın ölümüne neden oldu, zaten ülkemiz bir deprem ülkesi, zeminimiz çürük binalarımızın çoğu da güçsüz ve depreme dayanıksız.

Van’da bir çığ düşmesi sonucu bir çok vatandaşımız çığın altında kaldı, onları kurtarmaya giden ekip ne yazık ki başka bir çığın altında telef oldu.

Mart ayının ortasından sonra dünyada Corona salgını başladı, bu tüm ülkeleri tutan pandemi yapan öldürücü bir hastalık. Başlangıç yeri Çin, nedeni de onların yedikleri fareler ve yarasalar.

Tarihte pandemi yapan çiçek, asya gribi, aids ve veba

Çin’den sonra bu öldürücü salgın İran’a atladı, oradanda da avrupaya özlellikle İtalya ve İspanya’ya ulaştı. İngiliz Başbakanı Türk asıllı, kurtuluş savaşına karşı çıkan Ali Kemal’in torunu Borris Johnson bile bu hastalığa tutuldu ama iyileşti.

Türkiye’de bu hastalığa tutulanların sayısı 09/06/2020 itibari ile 172.114 kişi Vefat eden sayısı ise 4.729 kişidir. Bu diğer ülkelere göre başarılı olduğumuzu gösteren bir kanıttır. Çünkü sağlık bakanı ve onun ekibindeki bilim kurulu duruma göre tedbirler alıyor, yasaklar koyuyor ve de hastalığı önceden tanıyabiliyor. Tüm dünyada 7.040.000 kişi hastalığa yakalanmış olup, 404.396 kişi vefat etmiştir.

Bu işin Amerika’nın Çin’ ve İran’ı ekonomik yönden çökertmek için yaptığı söylendi, ama onlar bu işi çözdüler, fakat USA’da hasta sayısı çok yüksek, tabii ölüm rakamları da özellikle bakım yurdunda kalan yaşlıların ilgisizlikten ölümü çok acı, bu da göstermiştir ki, amerikalılar iyi beslenmiyor, çok fazla içki tüketiyor ve bağışıklığı oldukça zayıf. Hindistan’da ve Brezilya’da da hastalık git gide yaygınlaşmaktadır.

Dileğimiz bu ölümcül hastalığın çok uzun sürmemesi ve normal hayata dönebilmektir. Çünkü bunun ekonomide yatarattığı zorlukları düzeltmek zorundayız, bu da hiç kolay görünmüyor.