Sıcak hava ve malum sinekler

29/06/2020 22:24 1534

 

Havaların ısınmasıyla birlikte sıcağı çok seven sineklerde ortaya çıktı. Ortaya da öyle bir çıktılar ki bazı mahallelerde neredeyse geceleri uyumak imkasız bir hal aldı. Evlerde yapılabilecek basit ilaçlama işlemlerinin yada vücuda sıkılan sinek kovucuların hiçbir şekilde fayda etmediği sineklere karşı verilen mücadelede de belediyelerin yapmış oldukları ilaçlama hizmetlerinin de hiçbir faydasının olmadığını görüyoruz.

Sineklerle mücadelede hepimiz birçok çözüm geliştirmeye çalışıyoruz. Bunlar arasında en sıklıkla yaptıklarımız basit sinek kovucularla odaları ilaçlamak, vücuda sürülen sinek ilaçları ile onların vücudumuza temas etmelerini önlemek, odaya sinek kovduğuna inanılan çiçek ve bitkileri koymak yada internetten okuduğumuz kadarı ile kendimizce bitkisel çözümler üretmek naçizane aldığımız önlemler arasında yer alıyor.

Ancak ne yaparsak yapalım bu sineklerle mücadeleyi kaybeden taraf hep biz oluyoruz. Vücudumuzu ısırıp, ölesiye kaşındırmaları bir yana çıkardıkları vızıldama sesleri ile adeta dengemizi bozan, sinir sistemimizi alt üst eden sineklere karşı kalıcı bir çözüm aranıyor.

Fakat benim anlayamadığım şehrin göbeğinde bu kadar sinek nasıl oluyor. Nereden geliyorlar ve zaten dayanılması zor sıcak günlerde birde bunlarla uğraşıyoruz. Belediyelerin yaptığı ilaçlamaların neden bunlara hiçbir faydası gelmiyor?

Yoksa belediyeler ilaç yerine göstermelik bir şeyler mi sıkıyor havaya?

Yapıyorlar demiyorum ama ister istemez insanın aklına geliyor bu sorular. Aksi takdirde havaya sıkılan o kadar sinek ilacı nereye gidiyor.

Neden bu sineklere bu ilaçlar zarar veremiyor?

Tabi birde Sofulu çöplüğüne de değinmeden geçemeyeceğim. Sofulu da bulunan çöp arıtma tesisi, şu bunaltan, insanı canından bezdiren şu sıcak havalarda vatandaşların ifade ettiğine göre dayanılmaz kokusunun yanı sıra sineklere de yataklık yapmasıyla çevresine verdiği zarar katlanarak artıyor. Bu konuya da acil bir çözüm üretilmesini o yolu kullanmak zorunda olan ve o çevrede ikamet eden herkes istiyor.

Vatandaşlar kendilerince bir çözüm üretmeye çalışıyorlar ama üzerine görev düşen herkesin görevini layığıyla yerine getirmesini çözüm bekleyen vatandaşlar olarak istiyoruz. Sıcaklardan uyumanın bile imkansız olduğu bu günlerde lütfen bir de sineklerle uğraşmayalım.