Seyhan Gölü’nden Adana’ya bakmak

03/07/2017 04:10 3806

5 Ocak Haber Merkezi olarak iki hafta önce Seyhan Baraj gölünün kent turizmine kazandırılması, kıyı kenarlarının ise, düzenlenmesi konusunda bir dizi haber çalışması yapmıştık.

Bu yazı dizisinde kentin Odalarından, STK’lardan ve Turizm konusunda uzman isimlerin görüşlerini siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık. Yaptığımız haberler Adana’da büyük ses getirdi. Arayan, tebrik eden çok sayıda okurumuz oldu.

Son noktayı da AB Bakanımız ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik koyarak, Seyhan baraj gölünün kent turizmine kazındırılması konusunda gerekli çalışmaların yapılacağını açıklamıştı.

Gelişmeler böyle iken, Adana’da turizm denilince ilk akla gelen isimlerden olan, ismi Türkiye çapında bir isim olan ÇUKTOB’un hem kurucusu, hem de 25 yıl Başkanlığını yapan Turizmci Tayyar Zaimoğlu, Gazetemiz İmtiyaz sahibi Savaş Çokduygulu ve Haber Merkezini misafir etti.

Seyhan Gölü’nde yatıyla bizleri gezdirdi. Yıllarca karadan baktığımız Seyhan baraj gölünde, bizler bu kez Adana’ya Seyhan Gölü’nden baktık.

Tek kelime muhteşem bir manzara…

Tam 5 saat boyunca Seyhan Gölünü gezdik… Tayyar Zaimoğlu, bakir koyları tek, tek gezdirdi, ÇUKTOB Başkanlığı döneminde hazırladığı projeleri anlattı. Adana’yı bu kadar yakından tanıyan, ben şahsım olarak ikinci bir insan görmedim.

Gördüklerim ve anlatılanlar karşında aslında ne kadar önemli bir kenette yaşadığımı, söz konusu projelerin hayata geçmesi durumunda Adana’nın bir değil yüz adım ileri gideceğini kafamda canlandırınca bu kent için bir kez daha üzüldüm.

Her zaman söylüyoruz, bu kent hepimizin, bu kentin sanayide, tarımda, turizm de hak ettiği konuma gelebilmesi için her kesin taşın altına elini koyması gerekiyor. 5 Ocak Gazetesi olarak Adana için yapılacak her girişimin yanında olacağını söyledik, bu konuda yaptığımız yayınlar arşivimizde mevcut…

Gelin yaşadığımız bu kentin gelişmesi için, hak ettiği konuma gelebilmesi için bir olalım, diri olalım…

Bizler dün de hazırdık, yarında hazır olacağız…

Klasik bir söz olacak ama başka Adana yok!