SEMT PAZARLARI

29/01/2022 22:26 1363

Seneler önce annemiz, babamız pazar kuruldu gidelim dedikleri zaman koşa,koşa giderdik. Çevre köylerden ve ilçelerden gelen yetiştiriciler canlı hayvan,sebze ,meyve en taze mis gibi ürünler getirirlerdi. Civcivleri sever, kuşlara bakardık. Ördek ,kaz yavruları ilgimizi çekerdi. Domates çıktığını gördüğümüzde yaz ayının geldiğini anlardık. Salatalık ve kavun kokusu mahalleyi sarardı. Yoğurt, süt,bal hangisini anlatsam… Hile,hurda kötü mal olmazdı. Günümüzde ülkemizin bazı bölgelerinde ufak, tefek kalmış olsa da , araki bulasın. Ayrıca artık ürünü tarlada yetiştiren ve alan büyük market zincirleri daha ucuz ve hijyenik ürünler satıyorlar.

Peki bugünlerde durum ne şöyle bir bakalım. Adana da 30 üzerinde semt pazarı var. Acaba kaç tanesi kapalı, hijyenik,trafik akışına engel deyil ! 1 yada 2 tanesidir. Peki o eski satıcılar var mı ? Mum ile ararsınız. Ucuz mu deseniz  hak getire. Peki neden  pazar yerleri uygun ve düzgün hale gelmez, eleştirimi parti ve belediye gözetmeksizin yapıyorum. Bakın bu pazarlar ne çok sıkıntılara sebep oluyor..

-Onlarca engelli evinden çıkamiyor.

-İtfaiye,ambulans giremiyor,trafik ve park sorunu felç.

-En az 6-7 sağlık ocağının önü kapanıyor ve engelli vatandaşlar o gün sağlık hizmeti alamıyor.

-Özellikle yaz aylarında bırakılan çöp ve pislikler , tarifi imkansız mikrop yuvasına dönüşüyor,ciddi hastalıklara sebep oluyor.

-İnanılmaz bir ses kirliği yaşanıyor, yaşlı ve çocuklar ciddi rahatsızlık duyuyorlar.Ders çalışamıyorlar,yaşlı ve hastalar dinlenemiyor.

-O bölgedeki araç sahipleri araçlarını kullanamıyor.

-Denetimsizlikten pazar kuruluş saatlerine uymuyorlar, akşamları alkol ve uyuşturucu kullanıyorlar. Elbette genellemiyorum. Yapanlar var diyorum.

Tüm dünyada çözülmüş bu sorunu, Afrika ülkeleri bile halletmiş, bizim ilimiz neden duruyor? Neden durdukları hakkında bilgilerim var. Avrupa da bir semt pazarına gidin bakalım 1 tek tane çöp var mı?

Mümkün olan semtlerde kapalı pazar yerleri yapmak, bu yerleri pazar günleri dışında sosyal aktivitelerde kullanmak, onca rahatsızlığın önüne geçmek bu kadar zor olmasa gerek. Bir belediyemize bu şikayetimizi ilettim, cevap muhteşem 3-5 aile pazar kurulsun istiyor. Ben kurulmasın demiyorum ki, gelin bu rezaletin önüne geçin diyorum. Elbette gücünüz varsa !!!

Canım Adana , modern,temiz, hijyen, şehircilikte 10 numara demek çok ama çok isterdim …Bu şehrin kaderi bu olmamalı,küçük dokunuşlar ile ülkemizin gözde şehirlerinden olabiliriz. Önce istemek gerek. Festivallerimize sahip çıkmak,tarihi yerleri anlatmak, havalimanımızı kaybetmemek, baraj gölümüze sahip olmak ve doğru kullanmak,şehrimizi tanıtmak, bunlar şehrimizin marka değerini yükseltecek,çocuklarımıza,torunlarımıza daha yaşanabilir bir kent bırakmak için son şanslarımız. Tercih bizim, miras çocuklarımızın.

Hadi gayret gelin başlayalım. Sevmek ile başlayacak her şey,şehrimizi sevelim…