Sel baskınında Adana tek vücut oldu

06/01/2020 20:49 1554

Aralık ayının son 10 günü, aşırı yağışlardan ötürü, tüm Çukurova doğal bir afet yaşadı. Dereler taştı, otolar su içinde kaldı, suya kapılanlar oldu, tarlalar göle döndü ve yollarda büyük hasarlar oluştu.

Başta Belediye Başkanları olmak üzere tüm ilgililer canla, başla çalıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da yılbaşı eğlencelerini haklı olarak iptal etti.

2018’in sonu, 2019’un ilk günlerinde, böylesi bir doğal afet yaşanmıştı. Anadolu’nun büyük bir bölümü karla örtülmüş, bir çok köy yolu kapanmış, bazı araçlar-yolcular yolda kalmış, trafik kazaları olmuş, hastaların hastaneye, öğrencilerin okula gitmesi için büyük uğraşlar verilmişti. Ayrıca aç kalan bazı yaban hayvanları da, köylere saldırmıştı.

Ege ve Akdeniz Bölgesi, yağışlara teslim olmuştu. Bazı yerlerde hortumlar olmuş ve bunun sonucu çatılar uçmuş, suyla dolu seralar yıkılmış, ağaçlar, direkler devrilmiş, iletişim bozulmuş, bazı yerler de elektriksiz kalmıştı. Ölenler bile vardı.

Çukurova’nın, Antalya’nın uğradığı zarar da, çok büyüktü. Adana’da Ceyhan Nehri taşmış, Seyhan Barajı’nın kapakları açılınca da, Hadırlı Bölgesi sulara gömülmüştü.

Vatandaşlarımız da, çiftçilerimiz de bu iki afetten ötürü büyük zarara uğramıştır.

Aşırı yağışların şehir içinde verdiği zararın, alt yapı eksikliğiden olduğu muhakkak.

Çukurova dünyanın en verimli ovalarından biri. Mersin’deki, Antalya’daki tarım arazileri, Adana’ya göre oldukça küçük. Küçük ama, tarım gelirleri yönünden Adana’ya üstün. Nedeni de, bu iki ilde seracılığın yapılması. Çünkü, 20 dönüm seranın geliri, bin dönüm tarlanın geliri kadar.

Adana’da seracılıkta, muz yetiştirmekte bir kıpırdanma görülüyor. Bunlar, tarımsal geliri mutlaka arttıracaktır.

Turgut Özal’ın, sanayiye önem verişi, ister istemez tarımı geriletti.

Çiftçimiz sıkıntı içinde, ürettiklerini çok ucuza satıyor. Çünkü arada aracılar var, tüketici de, bu ürünleri pahalı alıyor. Tarım sigortası sel ve su baskınlarını karşılamıyor. Sebze-meyve borsası da yok. Yeni hal yasası da, henüz çıkmadı. Bunların gerçekleşmesi, çiftçimize rahat nefes aldıracaktır.

Dilerim, sular gecikmeden çekilir, zarar gören vatandaşımız da, çiftçimiz de gerekli yardımı bir an evvel görür.