Seçime doğru

27/05/2018 23:19 8714

Evet, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine sayılı zamanlar kala, siyasi partilerin milletvekili adayları sahaya indi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’in tekrar aday olmadığı bu seçimde yerine yine Adanalı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, birinci sıradan aday gösterildi. Bakan Sarıeroğlu, geçtiğimiz gün Adana’ya geldi, partisinin düzenlediği iftara katıldı ve ardından gazetecilerle sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Verdiği mesajlar net… Detaylarına girmeye gerek yok,  zaten Bakan’ın açıklamalarını tüm gazeteler sütunlarına taşıdı. Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta başka, her ne kadar yıllarca doğup, büyüdüğü topraklardan uzak kalsa da ruhunda Adanalılık var… Düzenlediği toplantıda ilginç bir ifade kullandı Sayın Bakan dedi ki; “Bundan sonra beni son kez topuklu ayakkabıyla göreceksiniz. Seçim günü ve sonrasında hep birlikte sahalarda, vatandaşlarımızın sorunlarına, isteklerine, taleplerine güçlü şekilde cevap vermek için gönülden çalışacağız” günün ardından topuklu ayakkabılarını çıkardı ve spor ayakkabı giyerek esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Bundan sonra spor ayakkabıları ile devam eder mi bilinmez ama Adanalının dikkatini çekmeyi başardı… AK Parti Adana Milletvekili sıralamasına baktığımızda doğru isimlerin, doğru sıralamada olduğunu görüyoruz… Siyaset, insana dokunmayı gerektirir, listedeki isimler sahada gösterecekleri çalışmalar neticeyi de beraberinde getirecektir.

***

Cumhuriyet Halk Partisine baktığımız da CHP liderinin Adana listesinde komple bir değişiklik yaptığını görüyoruz. Mevcut Milletvekillerin ’den hiç biri liste de yer almadı. Küslük olmadı aksine, yaptıkları açıklamalarda partilerinin başarısı, CHP’nin iktidarı için var güçleriyle çalışacaklarını kaydettiler. 24 Haziran seçimi bitir, bitmez bu kez yerel seçimin stardı verilecek. Milletvekillerine başkanlık sözü verilmiş olabilir mi veya başkanlık için söz almış olabilirler mi bunu da bize zaman gösterecek. Bu arada bir şeyin altına çizmek istiyorum… Gerek ulusal, gerekse yerel basında hangi partinin kaç milletvekili çıkartacağına ilişkin yazılar yazılıyor, ben buna seçmen üzerinde algı operasyonu gözüyle bakıyorum… Onun için hangi partinin kaç milletvekili çıkartacağı yerine, hangi parti bu kısa zamanı nasıl değerlendirecek diye bakıyorum meseleye, kim çok çalışır, kim daha çok tabana ve halka dokunur, partisinin manifestosunu, kendi projelerini anlatırsa kazanacaktır.

***

Geldik MHP’ye… Cumhur İttifakı-Millet Aklı sloganıyla yola çıkan Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Adana listesine baktığımız da parti tabanının pek de itiraz etmediği isimleri görüyoruz. Hali hazırdaki milletvekili sayısını korumak hatta arttırmak için MHP adaylarının bana göre çok çalışması gerekiyor. MHP’de bu başarının yakalanmasında bana göre iki lokomotifi var. Birincisi Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ikincisi ise, (Geçen seçimlerde olduğu gibi) 3. Sıra adayı Cahit Öztok.  Başkan Sözlü ve Cahit Öztok, her daim sahada. Her iki isim de Adana merkezi olmak üzere tüm ilçelerini deyim yerindeyse ilmek, ilmek örüyorlar.

***

İYİ Parti’ye gelince… Aday listesi günlerce önceden biliniyordu… Sosyal medya üzerinden açıklanan veya şöyle ifade edeyim bu isimler olur denilmişti gerçekten açıklanan listede söz konusu isimler vardı. Meral Akşener’in ülke genelinde yarattığı hava, Adana’ya nasıl yansır bilinmez ama İYİ Parti daha çok MHP’yi yoracak gibi.

***

Evet, başta da ifade ettiğim gibi 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kaldı… Ülkemizin geleceği, milletimizin birliği ve dirliği, mazluma güven, düşmana korku veren güçlü bir Türkiye’nin geleceği 24 Haziran’da halkımızın önüne gelecek olan sandıkta ortaya çıkacak. Ukalalık yapıp da sonuç bu olacak, şu kazanacak demenin kıymeti har biyesi yok bekleyip hep birlikte göreceğiz…