Sayın Valimizin Dikkatine…

14/11/2018 21:07 3794

Gazete olarak 'Geleneksel Kahvaltı Sofraları'mız artık bir Adana geleneği haline geldi. Kahvaltı sofralarımızda, biz kentin siyasi iktisadi ve sosyal konularında yaşanan sorunları ve çözümleriyle ilgili düşüncelerimizi Adana kurmaylarına aktarıyor, onları dinliyor, kent için projelerini değerlendiriyoruz. Her kim ki bu kente bir katkı koyarsa, biz ona son derece kıymet vermeye devam edeceğiz. 

Bu haftaki '5 Ocak Gazetesi Geleneksel Kahvaltı Sofraları'mızda konuğumuz Adana Valisi Mahmut Demirtaş oldu. Bizler sorduk Sayın Vali yanıtladı. Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu'nun moderatörlüğünde, yaklaşık 2 saatlik bir beyin fırtınası gerçekleştirdik. İlk soruyu Genel Yayın Yönetmeni olarak sorma fırsatını gazetemizin İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu bana verdi. Ben soru sormadan önce Sayın Valinin dikkatine sunduğum konuyu sizlere anlatmak istiyorum.

Hemen yanı başımızda Mersin’de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) var, Adana’ya da kurulması planlanıyordu ama 15 Temmuz’dan sonra durduruldu. Mersin’de tarımsal girişimleri destekleme çalışmaları kapsamında yüzde 65’lere varan hibe desteği var ve buna KDV de eklenince bu hibe desteği yüzde 83’leri buluyor.

Adana’da ise bu kurum maalesef yok!

Evet, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Programı kapsamında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da destekleri ile bu yıl 36 milyon TL hibe desteği aldı Adana.

Aldı almasına lakin, kentimizde yüzde 50 destek, KDV eklenmiyor ne yazık ki, KDV düşünce bu destek yüzde 32’lere kadar geriliyor. Bu hibeleri de çiftçimiz alana kadar neredeyse burnundan fitil fitil getirtiliyorAdana tabiriyle.

Bu kurumun Adana’ya kurulması çok önemli.

Bilindiği üzere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) AB Fonları ile hibe veriyor. Bu anlamda Adanalı çiftçilerimizin tarımda daha ileriye gidebilmesi için, tarımsal sanayide kalkınmamız için hem teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor, hem de hibe destekleri için elimizden geleni yapmamız icap ediyor.

Bu konuyu Sayın Valimizin dikkatine sundum ve bu kurumun Adana’da da yer alması gerektiğinin altını çizdim. Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, Adana’nın algısının ülkemizde düzelmesi için elinden geleni yapıyor, kentin ekonomik değerinin yükselmesi ve üretimde yine eski günlerine dönebilmesi için olağanüstü çaba sarf ediyor. Adana’nın cazibe merkezi olması için taşın altına elini koyuyor. 

Bu kente Sayın Valimizin en büyük katkısı aslında ortak çalışma kültürünü oluşturması oldu. Eskiden hatırlayınız, Adana kavgadan geçilmiyordu, seçilmişler bir yanda, atanmışlar bir yanda, herkes kendine doğru çekiyor, Adana yırtılmak üzere olan bir hazine haritasını andırıyordu. O onu eleştiriyor, diğeri ona laf söylüyor, ortak bulunulması gereken toplantılarda neredeyse soğuk savaş rüzgarları esiyordu.

Çokşükür bütün bunlar eskide kaldı. Son olarak Adana Valiliği himayesinde gerçekleştirilen Lezzet Festivali için bir toplantı yapılmıştı, ben de oradaydım. Hatırlayın; başta Vali olmak üzere Kentin Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, STK temsilcileri ve bu kentte kıyısından ucundan en küçük görevi olan dahi o toplantıdaydı. İşte ortak çalışma kültürü, işte siyasi düşünceleri ve görüşleri farklı olsa da  ortak paydası Adana olan atanmış,seçilmiş kim varsa herkesin buluştuğu bir organizasyondu bu toplantı.

            Sayın Vali bu kente işte bunu kazandırdı. Bu bizim en büyük kazanımımız diye düşünüyorum.  Bununla beraber bu kent için böyle çalışan Sayın Valimize şunu belirtmek istiyorum;

TKDK, bu kurumun Türkiye’de sadece 42 ilde var olması ve bu 42 il içerisinde Adana gibi büyük bir metropolün olmaması, ülkenin çok büyük tarımsal üretimlerini karşılayan Adana gibi bir şehrin bundan faydalanamaması, çok büyük eksiklik. Bu eksikliğin Sayın Valimizin eli ile giderilebileceğini ümit ediyorum.