Sarmaşık ve Kavağın Macerası

17/01/2020 20:43 1262

Meyvelerin, sebzelerin olgunlaşması için belirli bir sürenin geçmesi şart. Vaktinden önce toplanan meyveler, sebzeler hamdır, kalitesizdir ve lezzetsizdir. Erken doğumlarda bebeklerin kilosu düşüktür ve de normal yaşantıya dönmesi için özel bakım gerekir.

İş hayatında, memuriyette zaman, yani süre önemli. Deneyimi olmayan alt kademedeki birini başa geçirirseniz, o müessese yürümez. Çünkü sizi kullanır ve kandırırlar.

Genç yaşta paşa ve harbiye nazırı olan Enver Paşa, ülkeyi 1. Cihan Savaşına soktu ve Osmanlı bu yüzden tarihten silindi.

Önce çıraklık, sonra kalfalık,  sonra da ustalık dönemi gelir. Bu kademeleri bir, bir aşmadan usta olunamaz.

Hekimlikte de bu geçerli. Önce asistan, sonra da uzman oluyorsunuz. Kariyere girmişseniz önce yardımcı doçentlik, sonra doçentlik ve profesörlük gelir. Yani, her şeyin bir sırası ve zamanı var.

Sakıp Sabancı, işe banka veznedarlığından başladı. Ama, Sapmaz’ın deneyimsiz çocukları patron koltuğuna oturdular ve Güney Sanayi’yi batırdılar.

Kebapçıların çoğu garsonluktan, ocakçılıktan gelir. Yani, işte pişe, pişe yukarıya çıkılır.

Sarmaşık ve Kavağın öyküsü bunu çok güzel ifade ediyor.

Ulu bir çınarın yanında, bir sarmaşık filizi boy verir. Bu filiz, baharda kavak ağacının gövdesine sarılarak, yükselmeye başlar. Yağmur ve güneş sarmaşığı iyice büyütür, nerdeyse kavağın boyuna erişir.

Bir gün sarmaşık kavak ağacına sormuş. “ Sen kaç ayda bu hale geldin, sarmaşık gülmüş ve ben iki ayda senin boyuna eriştim “ demiş. Kavak da, doğru, haklısın diyerek susmuş.

Sonbahar geldiğinde havalar soğumuş ve sarmaşık üşümeye başlamış. Yaprakları da savruluyor ve büzülüp sarmaşık aşağıya doğru iniyormuş.  Sormuş kavağa, bana neler oluyor diye. Kavak, “ Ölüyorsun sarmaşık.” Sarmaşık, niçin diye sorduğunda kavak, benim 10 yılda geldiğim yere sen 2 ayda gelemeye çalıştığın için.”

Herkes, haddini ve yerini bilmeli ve zamanından önce baş olmaya kalkışmamalı. Kibirlenmemeli, çünkü bu işin sonu hüsran.