Sarıçam’ın talihi güzel ama biraz da sabır 

06/12/2017 01:08 4976

 

Amasya’da acemi askerlik eğitimi aldığımız dönemde tam bir Anadolu Evladı Uzman Çavuş Rütbesinde bir Manga Komutanımız vardı. Yıllarca Doğu ve Güney Doğu’da görev yapmış oradaki kazandığı tecrübelerini ‘Acemi Erler’ine Çavuş Talimgahı olan Eğitim Tugayı’nda aşılamaya çalışıyordu.

Askerin her derdi ile ilgileniyor her sıkıntısına mesaisi dışında bile gelip yardımcı olmaya çalışıyordu. Yalnız eğitimlerde çok sıkı çalıştırıyor adeta pestilimizi çıkarıyordu.  Amasya’da askerlik yapanlar bilir, Diğer Komutanların ceza olarak ‘Yıldızlı Tepe’ diye bilinen yere koşturduğu askerleri o haftada birkaç kez koşturur, verdiği sürede tepeye çıkıp dönemeyen ve gecikenlere de  şınav çekme cezası verirdi.

Bir gün dayanamadım sordum ‘Komutanım her konuda muhteşem bir komutansınız, yalnız bakın diğer komutanlar sadece bu tepeye ceza alan arkadaşlarımızı koştururken, siz neden sürekli bizi koşturuyorsunuz?’ diye sordum.

Verdiği cevapta ‘Bak oğlum beni şimdi anlayamazsınız. Hatta içinizden bana kızdığınızı da biliyorum. Lakin burada ben sizi koşturmazsam yarın gittiğiniz yerde koşamamanın bedelini Allah korusun hayatınızla ödeyebilirsiniz. O yüzden ben burada sizi o şartlara hazırlıyorum’ demişti.

O an anladım ki; gerçek bir asker olabilmek için gerçek bir eğitimden geçmek gerekiyor.

Şimdi bunu neden anlattım hemen açıklayayım;

Hafta sonu sevgili Şener Metin’in ev sahipliğinde Sarıçam’ın önde gelen isimleri ile bir araya geldik. Sarıçam’ı ve Sarıçam’ın çözüm bekleyen meselelerini konuştuk tartıştık.

Toplantıya iştirak edenlerden biri de Sarıçam Belediye Başkanı Sayın Bilal Uludağ idi. O’da tüm bu konuşulanları dikkatle dinledi, önemli konuları bizzat kendisi not aldı.

Görüşler farklı olsa da aslında toplantıda ortak kaygı Sarıçam’dı. Çünkü Sarıçam Adana’nın son yıllarda yıldızı parlayan bir anlamda cazibe merkezi olma yolunda çok ciddi adımlar atan bir ilçesi.

Her şeyden önce Koza Arena Stadı’nın bu bölgede yapılması bile bölgeye kattığı sinerjinin ne kadar büyük boyutta olduğunu kanıtlar nitelikte. Son zamanlarda yükselen apartmanların Sarıçam’a kattığı değer ise tartışılmaz.

Bunun gerek hizmet alanının genişliği ve gerekse de sürekli artan nüfusu ile bugün Sarıçam gelecek vadeden ilçelerimiz arasında yer alıyor.

Tabi tüm bunların yanında Sarıçamlının en büyük sıkıntısı bölgede yapılan doğal gaz çalışmaları  yüzünden yolların kazılması.

Belki de toplantıda konuşan herkesin dile getirdiği en büyük sıkıntı yolların kazılması ve bu yüzden insanların sıkıntı yaşaması oldu. Hal böyle olunca da toplantı sonrası Başkan Bilal Uludağ’a; ‘Başkanım toplantıya katılanları dinlediniz aslında herkesin ortak şikâyeti yol problemi, ne düşünüyorsunuz?’ diye sordum.

Başkan Uludağ;  ‘Biz aslında bugün Sarıçam’ın tarihini ve talihini değiştirmek için yola çıktık. Elbette ki her geçen gün değişen ve gelişen Sarıçam’da bunca yeniliğin yanında bir takım sıkıntılarda beraberinde gelecektir. Biz bu sıkıntıların da üstesinden geldik ve gelmeye de devam ediyoruz.

Sarıçamlı hemşerilerim şundan emin ve müsterih olsunlar, en kısa sürede Sarıçam’da doğal gaz çalışmalarından kaynaklı yol sıkıntılarını çözeceğiz. Bunun yanında aslolan hedefimizi de sana söyleyeyim;  Biz Sarıçam için Sarıçamlı için geçici çözümler yerine kalıcı çözümler üreterek Sarıçam’ın en az yirmi otuz yılını planlayarak hizmet yapmayı hedefliyoruz. Belki bugün ufak tefek sıkıntılar olabilir ama asıl bizim amacımız; insanlar bir 20 yıl 30 yıl geçtiğinde bile yaptığımız hizmetleri konuşuyor olmalı. Onun için biz Sarıçam’ın sadece bugününü değil geleceğini de planlıyoruz’ dedi. 

İyiye giden yol her zaman dikenlidir. Yazımın başında belirttiğim gibi nasıl ki gerçek bir asker olabilmek için gerçek bir eğitimden geçmek gerekiyorsa Sarıçam’ın geleceği için de bugün bir takım sıkıntıları yaşamak ve bunları aşmak gerekiyor.