SARIÇAM’IN KİMLİĞİ

01/12/2020 21:40 950

5 Ocak Ailesi Olarak bir araya geldiğimiz Sarıçam Belediye Başkanı Sayın Bilal Uladağ’la Sarıçamı konuştuk.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, ikinci döneminde Sarıçam’da şuana kadar yaptıkları hizmetleri ve bundan sonrası için yapacaklarını anlattı.

Sarıçam gibi genç bir ilçede, geleceğe dönük planlarını ve hayallerini anlatırken Sayın Başkana sorduğum “Sarçam’la ilgili en büyük hayaliniz nedir?” soruma cevabı çok netti:

“Kimlikli Bir Sarıçam Hayalim Var” dedi.

Çünkü Başkan bu cevabı vermeden, zihnimdeki onca soru bir anda uçuşuverdi.

Başkan Bilal Uludağ’ın Sarıçam’a bir kimlik kazandırma kaygısı taşıdığını söylemesiyle birlikte Sarıçam’la ilgili hazırladığım çoğu soru da tabiri caizse böylece “çöp” oldu.

Bir Belediye Başkanının yapması gereken hizmetleri vatandaş memnuniyetini değerlendireceğimiz soruları bir kenara bırakarak Başkanın “Kimlikli Bir Sarıçam Hayalim Var” sözünü biraz daha eşelediğimizde aslında ne demek istediği gün gibi ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla yirmi beş yıldır Sarıçam’da oturan biri olarak fark ettim ki, Sarıçam’ın aslında bir kimlik sorunu var. Sarıçam’da gündelik hayatın dışında sosyal hayatta hiçbir şey yok.

Bu sorun nasıl aşılır aslında irdelenmesi gereken noktada burası, ve Başkan tam da bu noktaya dikkat çekiyor.

Çünkü daha düne kadar doğru düzgün bir PTT Şubesinin olmadığı, bankaların dahi yeni yeni şube açmaya başladığı bir ilçede, kısa vadede çözüm beklemek, marka değeri yüksek bir ilçeye kavuşmak hiçte kolay değil.

İllaki zaman alacak.

Aslında bu noktada Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ bugünü değil yarını düşünerek plan ve proje ürettiklerini söylemesi gelir geçer günlüğün dışında, on beş yirmi yıl sonrasını düşünerek plan yaptığını gösterdi.

Bugün ünlü cafe ve restoranların şube açmadığı bir yerde, sizin gelişmiş ve modern bir ilçeden söz etmeniz yanlış olur. Kırsal ilçelerde işte o bahsettiğimiz işletmelerden hiç birisi yok ama bugün bu tür işletmeler ufak ufak Sarıçam’a gelmeye başladılar. Zamanla da Sarıçam’a bu ilginin artacağı da muhakkak.

Onun için her şeyden önce “Kimlikli Bir Sarıçam” Sarıçam’ın en öncelikli sorunudur ve Sarıçam bir kimliğe kavuşmalıdır.

Bir şehrin bilinirliği marka değeri taşıması o kentte yaşayan yöneticilerin ufku, vizyonu ve ileri görüşlülüğünden geçer.

Bu ikinci dönemi Sayın Başkanın. Zaman neyi gösterir bilinmez ama bugün hep lafını ettiğimiz gibi Sarıçam’ın da bir Kayseri, bir Konya, bir Eskişehir olmaması için, her şeyden önemlisi de “Kimlikli Bir Sarıçam” olmaması için hiçbir sebep yok.