Sandığa saygı duymalı

18/04/2017 03:03 6921

Referandum bitti. Sonuçlar açıklandı. ‘Bıçaksırtı’nda bir sonuç çıktı sandıktan. Millet kararını verdi. Yeni bir döneme girildi. Başkanlık sistemi başlayacaktır. Sonuçları sükunetle karşılamalıyız ve sandığa saygı duymalıyız.

Tabloya bakınca güçlü bir irade çıkmadı, kimse bu sonuçlardan zafer çıkarmasın.

Kazanan belli oldu. AK Parti oyunu korudu, Cumhuriyet Halk Partisi durumunu korudu, Milliyetçi Hareket Partisi tabanına sahip çıkamadı. Bu referandumdan ders çıkaracak tek parti Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Yani kaybeden MHP lideri olmuştur. Ayrıca AK Parti 5 Büyük şehri kaybetmiştir. Şüphesiz hala en güçlü parti AK Parti’dir ama şapkayı önüne koyup düşünmelidir.

Başbakanın balkon konuşmasını çok beğendiğimi söyleyebilirim ama söylediklerini ve söz verdiği vaatlerin ne kadarını yapabilir?

Hep beraber göreceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanının konuşması ise tansiyon düşürücüydü. Türkiye’nin önemli meselelerini bildiğini ve artı bunlara yoğunlaşması gerektiğini ifade etti. Zaten sandıktan çıkan sonuca bakınca; ‘milletin gerginlik istemediğini, Türkiye’nin daha önemli sorunları olduğunu, özellikle ekonominin daha istikrarlı hale gelmesini ve terörün bitmesini, Avrupa ve komşularımızla uzlaşma sağlanması gerektiğini hatırlatan bir sonuç çıktı’ diyebiliriz.

Zaten Sayın Cumhurbaşkanı da ‘vites yükselteceğiz’ dedi.

Bekleyip göreceğiz.

Bu referandumda çok fazla aktör vardı.

CHP’de Baykal, İnce, Feyzioğlu çok çalıştılar. MHP’de muhalif kanatta Akşener, Oğan, Özdağ hiç durmadılar ama en popüler aktör şüphesiz Meral Akşener’di.

2002 yılından bu yana baktığımızda ülke olarak bir çok seçim ve referandum geçirdik. Seçmen neden Recep Tayyip Erdoğan’ın peşinden gidiyor araştırmak lazım.

Referandum bitti.

Seçmen son sözü söyledi ve Türkiye yeni bir döneme girdi. Sandıktan ‘evet’ çıktı. Demokrasinin gerçek unsuru sandığa saygı duyalım. En önemlisi Türkiye olarak gerçek gündemimiz ekonomi ve teröre kilitlenelim.

Adana’daki tabloya baktığımızda;

AK Parti’nin oyunu koruduğunu görüyoruz. Bir önceki seçimlere baktığımızda Çukurova’da makasın çok açık oluşu, gerek oradaki Başkan Soner Çetin’in özgül ağırlığı gerekse CHP’li seçmen kitlesinin yoğunlukta olmasından kaynaklı.

Bence en büyük sürpriz Yüreğir’de olmuştur. AK Parti’nin kalesi olan Yüreğir’de kaybetmesi AK Parti cephesinde muhakkak değerlendirilecektir.

Seyhan’da ise beklendiği kadar çıkmasa da çıkan sonuç tatmin edicidir. Sarıçam’da Belediye Başkanı Bilal Uludağ gazetemize geldiğinde Sarıçam’da çıkacak olan sonucu söylemişti ve tahmini birebir tuttu. Sarıçam’da seçim Uludağ’ın dediği şekilde de bitti.

Kozan, Tufanbeyli, Saimbeyli ve Feke buralarda ise en önemli aktör tartışmasız kampanyanın başından beri oralarda yatıp kalkan Tamer Dağlı’dır.

Dağlı’nın buralarda ciddi bir şekilde özgül ağırlığı hissedilmiştir. Ceyhan’daki kayıp normaldir. Karaisalı ve Pozantı ise AK Parti’nin ciddi ağırlığı olan bölgeler. AK Parti kurmayları kampanya başında çok moralsizlerdi, gelen anket sonuçları oldukça kötüydü ama Sayın AB Bakanının sahaya inmesiyle ciddi bir dinamizm kazanıldı.

Ömer Çelik’in seçildiği günden beri belki de en fazla çalıştığı seçim kampanyasıdır bu referandum. Ciddi bir lokomotif olmuştur.

CHP teşkilatı ise çok çalışmıştır. CHP Mebuslarıyla, belediye başkanlarıyla ve teşkilatlarıyla ciddi çalışmalar yaptılar. Sonucu da istediklerine yakın oldu. Adana’da zaten maç başlamadan ‘hayır’ çıkacağı belliydi. Anketler zaten bunu gösteriyordu. AK Parti Genel Merkezi de zaten Türkiye’de kendileri için en zor illerden birinin Adana olduğunu biliyor.

Bu Referandum da Adana’mıza hayırlı uğurlu olsun. Her zaman söylerim siyasette bir gün bir saat çok önemlidir, siyasette günler çok çabuk geçer. Bundan sonraki süreçte AK Parti 6 ay içerisinde teşkilatlarını yeniler ve Recep Tayyip Erdoğan genel başkan olur sonrasında ise 6 ay içerisinde erken genel seçime gidilebilir.

Not: Adana’da hiçbir olay yaşanmaması ve referandumun güven ve huzurla tamamlanmasından dolayı, başta Adana Valisi Mahmut Demirtaş olmak üzere Emniyet Müdürü Osman Ak’a, emniyet teşkilatına ve tüm güvenlik güçlerine de teşekkür ediyorum.