SAHİ BİZ KİMİN TORUNLARIYIZ ? 2

19/05/2021 21:44 269

 

Bu soruyu sormamızın temel nedeni, Osmanlı argümanın bolca kullanıldığı,

’Neo Osmanlıcılar’ ve yine her fırsattaki Arap seviciliği… Çinlilerin Uygur Türker’ine yaptığı, her türlü insanlık dışı muamele ve zulüm ortada iken, sesini çıkarmayanlar, baştan sona ihanet içinde, kendi vatanının topraklarını para karşılığı İngilizlere ve Yahudilere satan, Filistin halkına karşı, koruma da ve sahip çıkmada, aslan kesiliyorlar… Neden? Kendi ırkdaşına, kendi soyuna soykırım uygulayan akla hayale gelmedik işkencelerle, Uygur Türklerini asimile etmeye çalışan Çin’e karşı, değil gösteri yapmak, ses bile çıkaramıyoruz. Kuzey Irak’ta, yıllardır, Arapların ve Kürtlerin baskıları karşısında, inim inim inleyen Türkmen kardeşlerimize sahip çıkamazken, Filistin için neler yapıyoruz, neler…!!! Elbette ki, İnsani yönden ve kutsal mekanlar açısından, İsrail’in yaptığı kabul edilemez. İsrail, ateşle oynuyor…

Bütün mukaddes ve İsevi dinlerin ortak ibadet mekanları olan bu kutsal yerlere saldırmak, İlahi dinlerin mekanlarına zarar vermek, oradaki Müslüman halka şiddet uygulamak, onları öldürmek, evlerinden yurtlarından etmek, insanlık dışı bir harekettir. Bunu, insanım diyen kimse onaylamaz, kabul etmez…Bu yönlerden şiddetle kınanması gereken ülke; İsrail’dir…İsrail, derhal bu hunharca tutumundan vazgeçmelidir.

Şimdi bu noktada sorulacak sorular var; İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği Genel Sekreterliği başta olmak üzere, 57 İslam ülkesi, İsrail’e karşı niçin birlik olamıyor? Türkiye’den başka, niçin hiçbir İslam ülkesi, İsrail’ e karşı sert önlemler alamıyor? Niçin şiddetli bir kınama bildirisi yayımlamıyor? Neden bütün yük, bizim omuzumda? Sahne de neden hep Türkiye var? Biz Müslüman Filistin’e sahip çıkıyoruz da, diğer Müslüman ülkeler neden sahip çıkmıyor? Bu soruların cevabı , behemehâl verilmelidir.

Hem biz Filistin’i ne zaman fethedip, Osmanlı topraklarına kattık? Ona bakalım:

Biz, 1516 Mercidabık savaşı ile ( Memlük sultanı Kansu Gavri ile Yavuz Sultan Selim arasında geçti) Filistin topraklarının bir kısmını topraklarına kattı. Ve Kanuni Sultan Süleyman zamanında da, tamamını, Osmanlı topraklarına kattık… Yani, 1516’yı baz alırsak; Osmanlı’nın İngilizlere verdiği 1888 yılına kadar, topu topu 372 yıl, Osmanlı idaresinde kalmış bir ülke. Oysa, Filistin çok daha eski yıllarda var olan bir coğrafya… Bizans eyaleti PalaestinaPrima diye bilinen bir Bizans eyaleti idi. Filistin’in bilinen tarihi, M.Ö 1150’lili yıllara dayanır.

900’lü yıllarda da, Arap kavimlerinin ve Arap aşiretlerinin sahiplenmesi ile resmi dil Arapça olmuş ve Filistin’in Arap halkı, o yıllarda Müslüman olmuş. Demem o ki; Osmanlı’nın Filistin’e ayak bastığı, 1516 yılına değin, Filistin, 616 yıldır, bir Müslüman Arap ülkesi konumundadır. Bir başka deyişle; 1121 yıldır( 2021-900) bu Arap ülkesi Müslümandır…İnsan ister istemez kendi kendine soruyor; 1121 yıldır Müslüman olan bu Arap ülkesi, Osmanlı idaresinde 372 yıl kalmış… Şimdi; 1121-372 dersek, 749 yıl boyunca Osmanlı dışında Müslüman yaşamış. Dolayısı ile Arap kavimleri ve Arap aşiretleri ile içli dışlı bir yaşam sürmüş. Bu durumda niçin biz herkesten çok öne atılıyoruz? Niçin kraldan çok kralcı oluyoruz? Üstelik Filistin halkının tarihi süreçlerde ve birinci dünya savaşı esnasında, İngilizlerle bir olup, Osmanlı’yı arkadan vurmaları, ihanetleri, İngiliz Generalin yönlendirmesi ile yaralı Osmanlı askerlerini, karınlarında altın var diye, karınlarını deşerek öldürmeleri ayrı bir husus… O durumları da, araştırma, bilgi ve belgeleri tamamladıktan sonra, siz değerli okurlarımın bilgisine sunacağım… Bu tarihi gerçeklerden hareketle, dünya da bizden başka Müslüman ülke yokmuş gibi, canhıraş bir şekilde sahip çıkmak, desteklemek evet ama bir yere kadar. Abartmanın, her Cuma namazı çıkışı yürüyüş yapıp, slogan atmanın ne kadar doğru bir davranış olduğunu, sizlerin takdirine bırakıyorum…Tam da bu nokta da, yazımızın başlığına dönecek olursak; bir sonraki yazımızda da, bunun cevabını bulmaya çalışacağız…

Yarın devam edeceğiz…