Şahane bir Musiki gecesi ve Ayşe Ekiz

16/12/2019 13:51 2154

 

Musikinin her türlüsünü severim, dinlerim ve zevk alırım. Anılarımda, gönlümde ağırlıklı yer tutan Türk Sanat Musikisi.

Duyguların sese dönüşü olan musikiyle rahatlıyoruz, huzur buluyoruz. Adana, Türk Sanat Musikisi yönünden çok zengin. Çok sayıda musiki dernekleri ve koroları var. Koro şefleri de, ünlü isimler.

25 Kasım gecesi güzel bir musikiyle gönüllerimiz, ruhlarımız doydu. Önce Çukurova Öğretmenler Korosu’nun konserini, sonra da Adana’nın yetiştirdiği güzide ses sanatçısı Ayşe Ekiz’i dinledik. Koronun konseri bir saat kadar sürdü. Koro şefi, müzik öğretmeni Gönül Oytun’du. Bir çok tanınmış hicazkar şarkı ve türkü söylendi. Solistlerden Kezban Dalmış’ı ve koro şefi Gönül Oytun’u çok beğendim.

Daha sonra Ayşe Ekiz sahne aldı. Kendisine, bir çok değerli saz sanatçısı eşlik ediyordu. Ayşe Ekiz 1972 Adana doğumlu bir TRT sanatçısı. İstanbul Üniversitesi Konservatuarından mezun bu kızımız, çok zeki, esprili, sempatik, güzel konuşan, sahneye yakışan, dinleyicilerle iyi diyalog kuran Türkiye’nin en güzide sanatçılarından biri. Her haliyle tam bir Adana kızı.

Seyircilerin tüm isteklerini yerine getirdi ve salonda dinleyicilerin de katıldığı büyük bir koro oluştu. Alkıştan inledi ortalık.

Bir ara mikrofonu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a uzattı şarkı söylerken. Karalar’ın sesini beğenmiş ki, şimdi bir Alparslan var aramızda dedi.

Babasının doktoru kardiolog Hasan Boğa ile birlikte, Kalamış Şarkısını söylediler. Doktor Boğa, gazeli de çok güzel okudu.   

Ayşe Ekiz, sesinin bütün hünerlerini sergiledi. Salonda bulunan annesine ve müzisyen babası Bekir İnak’a ve Toktay amcasına iltifatlar yağdırdı. Ben bugüne geldiysem, onların küçük yaşta beni müziğe başlatmaları nedendir dedi.

Ekiz, sahneyi çok iyi kullanıyor. Haydi Abbas, Vakit Tamam şarkısını romantik bir ortamda sundu. Herkesi büyüledi, takdir topladı.

İki saati aşan konseri bittiğinde mutlu ve huzurlu olarak ayrıldık salondan.

Onunla gurur duyuyoruz, o da Türkiye’yi yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak için azimle çalışıyor.

Bahtı açık olsun güzel kızımızın.