Sağlıklı cilt

16/02/2022 23:35 925

Günümüzde güneşte yanmak ve çeşitli kremler kullanmak modası oldukça yaygın. Özellikle hanımlar bu konuda her yeni ürüne talip oluyorlar ve bu uğurda büyük ücretler ödüyorlar, sonrada bir birlerine ne güzel yanmışsın diye iltifat ediyorlar. Güneş ışınları cildiğimiz için hiç yararlı değil gerçi öğlen saatlarinde ki güneş tesiri ile D vitamini oluşur ama buna değerli mi düşünmek lazım.

Cildi korumak ve cilt sağlığı için şu öneriler mutlaka yerine getirilmelidir.

Duş alırken sıcak su ile değil, ılık su ile yıkanılmalıdır.

Cildimizin nemlendiriciye ihtiyacı bir hayli fazla bu yüzden hergün cildimizi bir nemlendiriciyle nemlendirmek durumundayız.

Soframızda sık sık A-B-C vitaminler ve Omega 3 içeren gıdalar eksik olmamalı ve kullanılmalıdır.

Sigara kuruluğu ve kırışıklığı arttıran bir düşman, sadece zararı cildimize değil akciğerlerimize de, devamlı sigara kullananların akciğer kanseri olduğu gerçeğini hiç aklımızdan çıkarmamalıyız. Dolayısıyla sigarayı kullanmamalı hem cildimiz hem genel sağlığımız için.

Alkol ve kafein fazla miktarda alınırsa ciltte bazı bozukluklara neden olur, bu yüzden bu iki maddeyi kullanamda akıllı davranmalı aşırı kahve ve alkolden uzak durmalı.

Hangi mevsimde olursak olalım cildimizi güneş ışınlarından korumak durumundayız. Gerçi yanmayı kendine dert edenler var ama güneş ışınlarının zararlı olduğunu da unutmamalı.

Bu söylediklerim yapılırda cildimiz daha diri ve sağlıklı bir yapıya kavuşur. Dilerim öyle olur.