SAĞLIKLI BESLENME

16/08/2019 12:50 1473

 

Hiçbir canlı organizma besin almadan yaşayamaz. İnsanlar ve memeli hayvanlar için aldıkları ilk besin , annelerinin sütü. Bu süt içerdiği çeşitli elementler , antikorlar nedeniyle çok yararlı. Anne sütüyle beslenenler, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü oluyor.

Su ve tuz dışında besinlerin tümü ya hayvani ya da nebati. Etler, süt , yumurta en önemli hayvansal protein kaynakları. Pek bilinmez ama, bitkisel protein kaynakları , hayvansal kaynaklara göre çok daha fazla.

Ölçülü yenen tereyağına , zeytinyağına ve diğer bitkisel yağlara diyecek yok , ama kuyruk yağı öyle değil. Hele vita , sana gibi sağlığa zararlı bitkisel yağlar.

Eskiden bir dirhem et , bin ayıp örterdi denirdi. Zayıflar beğenilmez , balık etindekiler makbul sayılırdı. Bugün fazla kilonun sağlık için, riskli olduğu biliniyor. Bu yüzden spor , yürüyüşler , diyet , hatta mide küçültücü ameliyatlar yapılıyor. Kilo vermişsin bir iltifat, almışsın da bir hakaret gibi algılanıyor.

Bazı geri kalmış, fakir Afrika ve Asya ülkeleri açlıkla boğuşuyor. Öte yandan batı dünyası ve Amerika refah içinde. Fast food , içki yüzünden buralarda da obezite , diyabet ve alkolizm sorunu var.

Üç beyaz olan , un , tuz , şeker ölçülü kullanılmalı. Kızartmalar da zararlı olduğu için mümkün olduğunca az yapılmalı. Izgaraların , kansere yol açtığı inanışı da , günümüzde oldukça yaygın.

Kırmızı , yeşil sebzeler , meyveler, fazla yenmeyen lahana , karnabahar , yer elması , kivi , kereviz , ıspanak sağlık dostları. Soya ve çeşitli baharatlar da öyle.

Gıdaların fazla dayanması için eklenen katkı maddeleri , sebze ve meyvedeki zirai ilaçlar sağlık için büyük bir risk.

Günümüzde salatalık başköşeye oturdu. Salatalıkta günlük ihtiyacımızı karşılayacak miktarda tüm B vitamini türleri , folik asit , C vitamini , kalsiyum, demir, magnezyum , fosfor, potasyum ve çinko bulunuyor. Anlayacağınız çok güçlü bir besin salatalık. Ayrıca , bir dilim salatalıkla banyodaki buğulanan camları silerseniz , ayna tekrar şeffaflaşırmış. Boya isteyen ayakkabılar, gıcırdayan kapı ve dolaplara, bir dilim salatalık sürmek yeterliymiş. Bir folyo parçası üstüne konan salatalık dilimleri ,saksıdaki haşereleri ve evdeki karıncaları kaçırırmış.

Doğrusu ben, salatalığın bu kadar marifetli olduğunu bilmiyordum.

Sağlıklı kalmak için , hareketli bir yaşam şart. Spor , yürüyüş , koşu , oksijen kullanım kapasitesini arttırır , kasları çalıştırır , aşırı kiloları verdirtir , kan dolaşımını rahatlatır.

Hepinize sağlıklı bir yaşam dilerim.