Sabahları baş ağrısıyla mı uyanıyorsunuz?

27/07/2018 21:27 3531

Hayatınızın bir döneminde sabahtan yorgun ve baş ağrılı uyandığınız oldu mu? Olduysa vücudunuzun veya ruhunuzun size anlatmaya çalıştığı bir şeyler var. Bu şeylerden birini veya birkaçını yazımızda keşfedip üstesinden gelmeniz umuduyla yazıyorum yazımı. İki başlık altında toplayacağım. Bedenin ve ruhun anlatmaya çalıştıkları diye

Bedenimiz Ne Anlatmaya Çalışıyor?

TANSİYON: Gece tansiyon yükselmeleri veya düşmeleri veya sabaha karşı artan kortizol hormonu ile yükselen kan basıncı sabah baş ağrılarının bir nedeni olabilir. Danışanlarımdan böyle bir şikayet duyarsam mutlaka kan basıncı takibi isterim.

OKSİJEN: Oksijensiz kalmak yani oksijenden yetersiz beslenmek. Bu kimi zaman uyku apnesi gibi kronik bir problem, kimi zaman ise basit bir grip süresince burun tıkanmasına bağlı olabilir. Sebebi ne olursa olsun uykudayken solunum sıkıntısı çekmek kandaki oksijen satürasyonunu düşürür. Sonuç olarak kan basıncı artar.

KRONİK UYKUSUZLUK : Uzun süredir ertelenen uyku veya uyku saatlerindeki değişimler ve her zamankinden daha kısa süren uyku dilimleri de başımızı ağrıtabiliyor.

ŞEKER : Gece kan şekerinin düşmeleri veya sabah hipoglisemileri mühim bir baş ağrısı sebebi olabilir. Hayatınızda daha az işlenmiş gıda ve daha fazla hareket olsun.

TOKSİK : Gece boyu çevresel veya metabolik bir toksiğe maruz kalmak vücudun gece boyu arınma mesaisi yapmasına neden olur. Dinlenemeyen ve rahatlayamayan vücut bunun intikamını ertesi gün alır.

MİNERAL EKSİKLİĞİ : Toprak yanlış tarım politikaları ve denetimsiz ilaçlama yüzünden verimsizleşti. Sonuç olarak bütün sebzeler ve meyveler minerallerden fakir. Örneğin sadece magnezyum eksikliğinin bile sabah baş ağrılarına yol açabileceğini düşündüren gözlemler var.

KONFOR : Kötü bir yatak, yanlış seçilmiş bir yastık, ışık kirliliği, gürültü kirliliği gibi etmenler geze derinuykuya geçmenize engel olabilir. Sabah baş ağrısından tutun da gün içi artmış strese kadar pek çok sonucu olabilir.

SICAKLIK VE NEM: Çok sıcak ve çok nemli bir odada yatıyor olmak baş ağrısı ile uyanmamıza neden olabilir. Bunun en sık örneği kombili evlerde peteklerin gece boyu yakılması. Birde üstüne sabaha kuruması istenen bir şeylerin asılmasıdır.

Ruhumuz Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Aslına bakarsanız beden bu kadar sıkıntı çekerken ruhun ertesi güne sağlıklı uyanmasını bekleyemeyiz. Yani bedensel stres sosyal stresle baş etme yeteneğimizi düşürür. Bazen içinden çıkamadığımız sosyal stresler de sabah baş ağrılarına neden olabilir.

GİZLİ DEPRESYON : Sessiz, derinden giden ya da yeni başlayan bir depresyonun ilk işaretlerinden birinin de sabah yataktan baş ağrılarıyla uyanmak olduğu iyi bilinir. Depresyonun diğer işaretlerinin “sabah erken saatlerde uyanmak, sabah yorgunluğu, mutsuzluk/isteksizlik/keyifsizlik, odaklanma güçlüğü, aşırı duygusallık hali” olabileceği de psikiyatristler tarafından en çok duyulan şikayetlerdir.

İŞ STRESİ VE SORUMLULUKLAR : Gergin, kafası karışık, sorunlarını çözememiş, gece yatağa endişe ile girmiş kişilerde de sabahları baş ağrısı ile uyanabilirler.

OLUMSUZ DÜŞÜNCELER :Hayata bakış açıları olumsuz olan kişilerde sabah baş ağrıları görülebilir.

Hayat neden bütün zorlukları benim karşıma çıkarıyor. Haksızlığa uğruyorum. Gibi Gibi Gibi….

Başınızın ağrısı fiziksel veya psikolojik olabilir. Sorunu çözmek için profesyonel bir yardım almayı ertelemeyin