Ruhundan Ekmelettin çıktı !

07/10/2022 22:50 300

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı şaşırtmaya devam ediyor.

Önce basına yansıyan haber, noktasına virgülüne dokunmadan aktaralım.

-Kılıçdaroğlu, beklenen paylaşımı yaptı. CHP lideri, “Bazı şeyler yürek ister, o yürek benim yol arkadaşlarımda var!” notuyla paylaştığı videolu açıklamada başörtüsü konusuna değindi, kanun teklifi hazırladıklarını duyurdu.

Kılıçdaroğlu, videolu mesajında şunları söyledi:

* Sevgili halkım, iyi akşamlar. Önemli bir konuyla ilgili sizi evime davet etmek istedim. Hoş geldiniz, sefa getirdiniz.

* Biliyorsunuz, uzun süredir ülkenin yaralarını kapatmaktan ve artık geleceğe güvenle bakmaktan bahsediyorum. Çok açık yaralar var ve bu yaralar bizi hep geçmişe tutsak ediyor.

* İktidar olduğumuzda devletin atacağı adımları şimdiden anlatmaya çalışıyorum. Helalleşme, aslında tam da bu. Halkımız, birbirine düşürülmekten yorgun düştü.

* Kutuplaştırdılar, ayrıştırdılar, kamplaştırdılar. Adeta düşmanlaştırdılar. Oysa devlet yaraları kapatacak ki, millet olarak dünyayla rekabete odaklanalım. Büyüyelim, gelişelim, her kapanan yara bizi birleştirecek, güçlendirecek ve ülkenin rekabet gücünü artıracak. Her adım; huzurlu, refah içinde büyüyen bir Türkiye demek. Onun için, ucu nereye varacaksa varsın bu yaraları kapatmaya kararlıyım.

* Biliyorsunuz, geçen hafta yol arkadaşlarıma ‘yanımda mısınız’ diye sordum. Çünkü bu yaraları kapatmak cesaret istiyor, cüret istiyor, gönül istiyor, gözü peklik istiyor. Gelecekte gençlerimiz bu sorunlarla boğuşmasın, daha fazla enerji kaybetmesin. Kimsenin kalbi kırılmasın. Kimsenin gönlünden bir yara açılmasın diye bazen oy kaybetmeyi bile göze almak gerekiyor. Özetle bu yol, yürek istiyor yürek. Siyaseten büyük yürek istiyor.

* Türkiye’yi barıştırma yolu, zor ve engebeli bir yol. Bu yolda hep beraber yürümek zorundayız. Bu yaralardan biri de başörtüsü mevzusu. Burada bizim de yanlışlarımız oldu geçmişte. Ama değişmeyi öğrenmeyi bildik. Şimdi bir sonraki aşamaya geçme zamanı. Bu meseleyi toplum olarak aşma, geride bırakma zamanı. Konuyu devlet ciddiyetiyle çözme ve siyasetçilerin iki dudağı arasından çıkarma zamanı.

* Evrensel hukuk ilkeleriyle uyum içinde bir kanuni çerçeve oluşturduk. Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız. Yarın itibariyle bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz. Kanun teklifimizi grup toplantımızdan hemen sonra TBMM’ye sunacağız. CHP grubu eksiksiz, amasız, fakatsız ve yüreklice bu kanunun arkasında duracaktır.

* Sarayın da samimiyet turnusolu bu. Bakalım onların tutumu ne olacak? Türkiye’nin yaralarını bir bir kapatma konusunda yol arkadaşlarım benimle. Türkiye’nin çok kanayan yaralarını kapatmak konusunda da biz daha cesur olacağız. Bundan en ufak bir şüphem yok.

* Ve sevgili halkım, bu zor ama zor olduğu kadar da hakiki olan yolculukta sizi de yanımda görmek istiyorum.

***

Memleketin türban sorunu mu kaldı ? Varmış demek ki..

Türbanlı, memur..

Türbanlı, asker..

Türbanlı, sağlıkçı..

Türbanlı, öğretmen..

Türbanlı, polis..

Var mı, var..

***

CHP’nin 6 oku ne anlam taşıyor ?

-1927'de cumhuriyetçilik, halkçılık, laiklik ve milliyetçilik olarak tanımlanan dört ilkeye, 10-18 Mayıs 1931 tarihlerindeki üçüncü parti kurultayında devletçilik ve inkılapçılık ilkeleri eklenerek "altı ok" kavramı benimsenmiştir.

İlk kuruşunda kabul edilen laiklik ne oldu ?

Sayın Kılıçdaroğlu, 5 sağ görüşlü parti liderleri ile görüşe görüşe, fikir değiştirdi.

İkinci ruhu ortaya çıktı. Birinci ruhu devrimci idi. İkinci ruhundan Ekmelettin çıktı !

Önderimiz, kurtarıcımız, kurucumuz Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımefendinin ruhunu incittiğinden bi haber. Gitsin baksın İzmir’deki heykeline.. Ne örtünmüş, bir kez daha görsün.

İşin ilginç yanı, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sözlerini nasıl kulaklardan silecek.

Olur mu olur ! Belki de O’nu da partiden atacak !