Ruhumuz Çocuk Biz ise Anneyiz

02/04/2022 20:26 598

Bir çocuk düşünün aklınıza ne gelir? Olanca açıklığıyla duygularını, düşüncelerini gizlemeden söyleyen ve yaşayan bir canlı hemen aklınızda belirir değil mi? İşte o çocukluk ruhları aslında bireylerde hep kalır. Hep ruhumuzda hissettiğimiz duygular ve düşünceler olgunlaştığımızda şekillenir. Biz o ruhu çocuklukta tanırız ve ona göre birey olduğumuzda ruhumuz bize şunu yap, bunu yap, şöyle yap, şöyle olur/olmaz gibi düşünceler ile bize yön verir.

Holistik (ruh, beden, kalp ve zihin) bir bütün olarak çalışır. Bu yüzden hayatımız boyunca yaptığımız her şey bu dengeyi korumak için önemlidir diyebiliriz. Yediğimiz şeyler ve stres gibi olumsuz faktörler direkt olarak bu dengeyi etkiler. Ne yediğimize sağlıklı olmak için, zihnimizin daha çok çalışması için ve de bu ruhu koruyarak doğru yönetebilmek için çok ihtiyaç duyarız. Çünkü ruh ancak doğru şartlarda, yönlendirme ve korumalarda en doğru şeklini alır.

Peki, neden ruh çocuk biz ise anneyiz? Birçok kişinin bildiği gibi anneler veya annelik duygusuna sahip olmak demek yönetme, koruma ve kollama gibi iç güdülere sahip olmak demektir. İşte her bireyin sahip olduğu ruh da tıpkı annelik iç güdüsü gibi yönetilmeye, doğru yönlendirilmeye, ve korunup kollanmaya ihtiyaç duyar. Bu sebepten ruhu ne kadar doğru yönetirsek kendimizi topluma o kadar pozitif ve sağlıklı yansıtırız. Bu da topluma ve kendimize faydalı bireyler olmamıza yardımcı olur.