Roosevelt

14/06/2022 23:42 1024

 

Bugün 77 yıl önce Amerika’nın başarılı başkanlarından biri olan Roosevelt kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

Roosevelt ABD nin 32. Başkanı olarak çok başarılı olabildi. Soö eğilimli olan Roosevelt ABD nin ve dünyanın içerisine düştüğü 1929 Ekonomik buhranının takip ettiği politika ile başarıyla çıkabilmiştir.

Roosevelt kırk yaşlarındayken çocuk felci geçiren ve bu yüzden kötürüm kalan bir insan ama bunlara rağmen New York’a Vali seçilmiş ve Valiliği sırasında çok başarılı işler yapmıştır.  Bu 5 yıl içerisinde yapmış olduğu icraatlar ile ülkesini mali sıkıntılardan çıkaran ve başarılı bir Vali olarak isim yapmış biriydi.

Başarılı Valilikten sonra Amerikan halkı onu kötürüm olmasına rağmen başkanlığa layık gördü ve o da o güvene layık olduğunu ispatladı.

2. dünya savaşı sırasında Japonların Pearl Horbour limanını bombalaması üzerine Amerika 2. Dünya harbine girdi ve harbin sonucunu değiştirecek etkiler yaptı.

Müttefiklere silah, cephane gönderdiği gibi askeri birlik de yolladı. Amerikan havacıları, Almanya’yı bombardıman altında perişan ettiler. Savaş sona erdikten sonra, daha doğrusu İtalyan’lar ve Alman’lar teslim olduktan sonra Japon’lar hala direniyordu. Japonya’yı teslime götüren Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılması Roosevelt’in ölümünden sonradır.

Stalin, Churchill ve Roosevelt zaman zaman bir araya gelip, konuştular ve harpten sonra ne yapılacağı konusunda anlaşmaya vardırlar.

Roosevelt solculuğu yüzünden Almanlarla Berlin’de buluşmayı kabul ettirdi ve bu yüzden uzun yıllar Berlin duvarı kaldı. Berlin, Rus bölgesi olarak kaldığı gibi müttefiklerin de yerleştiği bir şehirdi, yıllar sonra Berlin duvarı yıkıldı ve 2 Almanya birleşti Ruslar da geri çekildi. Roosevelt böyle bir kişiliği olan başarılı bir devlet adamıydı.