Roma'nın kanlı kalbi:"Kolezyum"-1

30/07/2022 05:03 651

 

Dünyanın yedi harikasından biri. Duvarlarının içinde ölüm kol geziyor! Niceleri orada kanlarını akıttı, kelleler alkışlarla uçuruldu. 2 bin yıldır tüm ihtişamıyla ayakta. Delirmiş imparatorlar, hayvanlara yem edilen köleler, hayranlıkla seyredilen gladyatörler… Orada hepsinin karanlık sırları saklı. Tarihteki en büyük çılgınlıkların yaşandığı yer. Orası; Kolezyum… Roma’nın kanlı kalbi!

Evet, bu hafta siz değerli okurlarımız için Kolezyum’u köşe yazıma misafir ediyorum. Bu eşsiz eserin yapım aşamasından gladyatörlerin kanlı dövüşlerine, mahkûmların vahşi hayvanlara acımasızca yem oluşundan içinde deniz savaşlarına, dünyanın 7’inci harikası olduğuna dair her şeyi paylaşacağım. Hadi başlayalım…  

***

“EY JÜPİTER, İÇİMDE BİR SANATÇI YOK OLUYOR!”

İmparator Nero; gözü kara ve acımasız. Kendi ailesini bile öldürecek kadar iktidarına düşkün. Yeni bir saray yaptırıyor, fakat halk aç ve ülke yıkıma doğru gitmek üzere. Bu, bardağı taşıran son damla. Artık ölmesi gerek! Senato aldığı kararla kötü gidişatı durdurmak için darbe yapılmasını sağlıyor ve İmparator Nero idamla karşı karşıya. İdam edilmek yerine intiharı tercih eden Nero, bir hançerle kendini öldürmeyi seçiyor. Son sözleri; “Ey Jüpiter, içimde bir sanatçı yok oluyor!” olmuştur.

İmparator Nero’nun ölümünden sonra Roma Senatosu asil ve başarılı bir general olan Vespasianus’u destekleyerek imparator olmasını sağlar. Tarih; M.S. 69… Yeni imparator, ülkede son yıllarda yaşanan iç sorunlardan dolayı hem Roma halkının neşesini yerine getirmek, hem de tanınırlığını arttırmak amacıyla yeni bir arena inşa ettirmeye karar verir. Burası öyle bir yer olmalıdır ki, tüm Roma halkı eşi benzeri görülmemiş eğlenceleri, dövüşleri izlemek için oraya koşmalıdır. Öyle de olacaktır…

‘BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI; KOLEZYUM’

80 bin izleyici kapasiteli olan, Kolezyum adını alacak bu arenada tarihin en kanlı spor müsabakaları ve hiç görülmemiş düzeyde büyük eğlenceler düzenlenecektir. İmparator Vespasianus’un ömrü Kolezyum’un bitişini görecek kadar uzun olmasa da, oğlu Titus 100 gün devam eden dev bir açılış gerçekleştirdi. Bu, Roma tarihinin en büyük eğlencesiydi. Gladyatörler ölümüne dövüştürülüyor, suçlular Afrika’dan getirilen vahşi hayvanlara yem ediliyor, içerisine su doldurulup gemi savaşları bile yapılıyordu. Günümüzden 2 bin yıl önce zaten suya zar zor erişilen bir dönemde, bir de mühendislik harikası yaratarak arenayı suyla doldurabilmek, bunun boşaltımını sağlamak imkânsız gibi görünüyordu ve bu iddianın bir efsane olacağı düşünülmüştü. Böyle bir deneme bütün yapının yıkılmasına bile neden olabilirdi. Ancak yapılan kazılarda ortaya çıktı ki, insan zekâsı bu zorlukların üstesinden gelmişti. Çok uzak mesafelerden su kemerleri yapılarak şehre getirilen sular, önce belli bir alanda toplanıyor, daha sonra da tüneller ve pompa sistemiyle Kolezyum’un altındaki kanallardan alana dolduruluyordu. Antik mühendisler su sızmasını engelleyecek beceride bir sistem kurmuşlardı. Arenada yapılan deniz savaşlarının bitiminden sonra boşaltım kanallarıyla su birkaç saat içinde tamamen çekilebiliyordu.

Gerçekleştirilen deniz savaşları genellikle Roma’nın eski zaferlerini canlandırmak için yapılıyordu ve ne kadar kan akarsa, seyirciler o kadar keyif alıyordu. Bu nedenle heyecanı artırmak için gemilerden düşen gladyatörlerin bir de suya bırakılan aç timsahlarla mücadele etmesi gerekiyordu.

***

‘VIP’ UYGULAMASI ANTİK ÇAĞLARDA BAŞLIYOR

O dönemde 55 bin koltuklu ve zaman, zaman 80 bin kişinin toplanabildiği bir yapıyı ayakta tutabilmek imkânsız bir işti. Bu ağırlığı taşıyabilmek için kemer sistemleri kullanıldı. Çünkü kemer, ağırlıkları bölüyor ve yükü hafifletiyordu. Yapı üzerinde toplamda 240 kemer bulunmakta. Ayrıca oturma alanları da tıpkı günümüzdeki gibi sınıf, sınıf ve fiyat farklarıyla belirlenmişti. Ön taraftaki bölümlere öncelikle üst sınıftakiler ve daha yüksek fiyattan bilet alanlar oturuyordu. Herkesin bilet numarasına göre koltuğunun yeri belliydi. İçeride çeşitli kapılar ve tüneller de vardı. Bu sayede farklı sınıftan vatandaşlar birbirlerini görmeden içeri giriyordu. Kısaca VIP girişler o dönemde de mevcuttu. Koridorlarda Roma halkının her türlü zevkine hitap eden küçük genel evler ve hediyelik eşya dükkânları bulunuyordu. (Devam Edecek..)

KAYNAK: https://www.instagram.com/engindeniz...