Rıza Slem’in kitabı

30/04/2022 01:54 870

 

Ailenin şu anda en büyüğü benim. Aslında eşim ve ben her iki ailenin en küçükleriyiz, fakat yaşam gerçeği ve ölüm bizleri bu noktaya getirdi. Ailenin en büyüğü olarak abimin çocukları ve kız kardeşimin çocukları saygıda kusur etmiyorlar. Arıyorlar, hatırımı soruyorlar, gerektiğinde kalkıp Adana’ya geliyorlar. İftihar edilecek bir durum.

Ailede benim dışımda yazar olanlar var, bunlar ablamın damadı Konsolos Sedat, şimdi bu eseri ile aramıza katılan Rıza Slem yaşayanlardan ağabeyim Türkhan Slem Ankara’da ki radyoda skeçleri oynanırdı, onu da eklersek bir hayli yazar var. Rıza Slem, büyük abim merhum Orhan’ın çocuğu, kendisi edindiği tecrübelerin sonucunda kanaatini bir kitap halinde ve düzgün cümleler içerisinde sunmuş, bu bakımdan tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bu kitabı yazmada son salgının rolü olmuş, ev hapsinde kalan bir insan olarak bunalmış, yetmiş yaşındayken bu kitabı yazmış.

Görüşüne göre; yaşamda 3 hakikat vardır. 1.si doğmak, 2.si ölmek ve üçüncüsü de menfaat. Bunu iş hayatımda birçok örnekleri ile gördüm ve bu yüzden kitabı yazma işine giriştim.  Menfaat kişileri dost gibi gösterdiği için de olduğu gibi en büyük düşmanınız gibi oluyorlar. Eczacı olan, sonra özel sektörde çalışan Rıza, bunları yaşamış bir insan olarak dile getirmiş ve çok güzel biçimde ifade etmiş. Eşi Fatoş çok aktif devamlı ralli yarışlarına katılıyor ve bir arada Karşıyaka belediye başkan yardımcılığı vazifesini üstlenmiştir.

Kitapta şu bölümler yer almaktadır;

Günümüzde insan ve insan davranışları, insanlar arasındaki ilişkiler

Günümüzde arkadaşlık, dostluk ve arkadaş ilişkileri

Günümüzde aşk, sevgi ve kadın-erkek ilişkileri

Günümüzde mutluluk, mutluluk arayışları, evlilik ve akraba ilişkileri

Sevgi ve aşk konusu eskiden beri gerek şarkılarda, gerek şiirlerde yer alan oldukça işlenmiş iyi bir konu. Günümüzde biraz daha ucuzladığını görmek, duymak oldukça üzücü ama gerçek bu ne yapalım. Kabullenmek zorundayız. 

Yeğenim Rıza’yı ‘’ Dünyada tek hakikat MENFAAT gerisi teferruat ‘’ isimli kitabından dolayı kutluyor, yeni kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum