Ramazan ayı

20/04/2022 14:19 1028

 

Ramazan ayını idrak ediyoruz. Yardım kolileri dağıtılmaya başlandı. İhtiyacı olanlara koli değil de artık süper marketlerden meblağ kadar yardım yapılıyor. Ramazan ayı kutsal bir ay, ibadetin çok canlı tutulduğu bir dönem. Ramazan sofraları ayrı bir güzellik, oruçtan sonra iftar açmak, hoş bir durum.

Eskiden ramazan gelip gelmediği şu şekilde anlaşılırdı. Vilayet kadıları, Şaban ayının son günlerine doğru, gözü kuvvetli bir kişiyi hilal gözlemeye memur ederlerdi. Bugün ise ayın dönmesi, astronomi bilimiyle yanlışsız ve tam olarak hesap edilebildiği için, ramazan ayının 1. Günü önceden tespit edilir, oruç ayının ne zaman başlayacağı ilan olur.

Bu yüzden doğu dünyası bir gün evvel Ramazanı kutlamaya başlar, bu fark ayın görünüşünden gelmektedir, yoksa bir hesap hatası sonucu değil.

Ramazanda iftar sofrası herkese açıktır. Sahurda gecenin yarısı bittiği için aynı kalabalığı görmek mümkün değil, yine de yakın komşular sahura davet edilir ve sahur yemeği beraber yenir. Beraber yenen yemeklerin lezzeti ve konuşulan konuların kalıcı olma niteliği vardır. Bu yüzden sahura ve iftara çağırılanlar bu daveti ret etmemelidir. Ayrıca 5 vakit namaza durma da ayrı bir güzellik.