RAMAZAN AYI

27/05/2019 04:40 1463

 

Ramazan ayı içerisindeyiz. Ramazan ayı, bir ibadet , bereket ve de oruç ayı . Telaşı ile, alışveriş ile, sofralarıyla farklı bir ay, 11 ayın da sultanı.

Ramazan , yaz sonunda yağan ve yer yüzünü tozlardan temizleyen yağmur demek. Yaz yağmuru , nasıl tozları temizlerse , ramazan ayı da günah kirlerimizi öyle temizler, kirden arıtır bizi.

Nefsin isteklerine, tutkularına karşı koyma , hayır deme , kötülüklerden uzaklaşma yolu ila , bir eğitim ve ibadet ayıdır ramazan.

Fakirleri doyurma, gözetme, yardım etme , bir süre nefis eğitimi gördükten sonra ,iradenin ve maneviyatın güçlenerek barış ve mutluluk duyguları ila normal yaşama dönme .

Oruç , niyetlenip tan yeli ağırmaya başladığından ,güneş batıncaya kadar , hiçbir şey yememek , içmemek , cinsel ilişkiye girmemektir. Allah’ın kullarının günahını bağışladığı , kutsal bir aydır. Ayrıca Kur-an Kerimin nazil olduğu bir ay da.

Oruç ; insanın nefsini, şehevi isteklerini dizginlemesi ile , iradeyi , güçlendirir, ruhu temizler.

Açların , yoksulların, öksüzlerin, yetimlerin hali daha iyi anlaşılır ve onları sevindiririz . Merhamet , şevkat duygularımız da harekete geçer. Tanrının bahşettiği nimetlerin önemini, daha derinden anlarız. Sabrın ve tahammülün anlamı ve değeri de daha içten kavranır. Midemiz , organlarımız dinlenir. Sigara, içki gibi zararlı maddelerden uzak kalırız. Bu da sağlığımıza yararlı olur.

Ramazan ayında gördüğümüz bu olumlu değişiklikler ,nedense daha sonra , unutuluyor. İstenen , Tanrı sevgisi ile dolu bir yaşam sürmek, iyiliği , yardımı ilke edinmek, kamil , bilge biri olmak. Bir türlü bu olamıyor. “ Şeytan ramazanda , bir ay boyunca zincire vurulur, sözü galiba doğru’’. Toplumlarda kamil-bilge insan sayıca , fazla değil. Böyle insanların varlığı ile, toplum düzeyi yükselir ve dünya daha yaşanası bir yer haline gelir.

Ramazanda beni rahatsız eden, merhamet duygumuzu sömüren, dilencilerin şehirlere akın etmesi . İnsan şef ve haysiyeti ile bağdaşamaz olan dilencilik, insanlığın yüz karası. Temiz ve helal yollardan çalışarak para kazanmalı. Çünkü, çalışmak kutsal. Dürüst çalışmak ise bir ibadet. Tembellik, asalaklık ise zillet ve felaket.