PSİKOPAT MISIN?

06/03/2021 02:29 689

 

Kendinizi gayet normal görüyor olabilirsiniz. Hatta bazı insanlardan daha akıllı ya da üstün görüyor da olabilirsiniz. Tabii öyle olabilirsiniz de. Peki ya değilseniz? İçinizden geçenleri duyuyor gibiyim. Ben işimde gücümde, sıradan bir insanım diyorsunuz değil mi? İşte o iş öyle değil.

Bu satırları okuyan, avukatlar, doktorlar, holding yöneticileri ya da politikacılar arasında da gizli psikopatlar olduğuna eminim. Sanılanın aksine, psikopat denilince dehşet bir dış görüntüsüne sahip insanlar gelmesin aklınıza. Psikopatlık, artık kendini başarı zırhıyla koruyan bilinmez bir düşman haline geldi. Bir örnekle anlatmaya çalışayım. Aşağıdaki resimde kaç tane top görüyorsunuz? Dört? Altı? Bir daha bakın isterseniz. Dikkatlice saydığımızda resimde altı top görüyoruz. Bildiniz. Fakat başka bir şeyi kaçırdınız. Şimdi yeniden resme dikkatlice bakın. Sıradan görünen bu resimde adamın sıradan sandığınız ellerine bakın. Gördünüz değil mi? Yaşadığımız zamanda, psikopatlar da böyleler işte. Dışarıdan bakılınca başarıları ya da sıradanlıkları ile gizledikleri anormalliklerini görmemizi engellerler. Onları uzun yıllardır tanıyor da olabiliriz, yeni tanışmış da olabiliriz. Anormalliklerini ve psikolojik farklılıklarını ustalıkla gizleyen bu psikopatlar yaşamınızda her yerde olabilirler.

Kevin Dutton, Olağan Psikopatlar adlı kitabında hergün karşılaştığımız ama bizim farkına varamadığımız psikopatlardan örnekler veriyor. Hatta daha ilginci, karşılaştığımız bu insanların çoğunluğu kendilerinin psikopat olduğunun henüz farkında olamıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmada çıkan sonuç hayli ilginç.

Antisosyal kişilik bozukluklarından biri olan psikopatinin en temel nedeni beynin ön lobundaki hareket azlığı olarak kabul edilmektedir. Çeşitli ruhsal bozukluklara neden olan serotonin ve kortikotropin gibi kimyasal maddelerin beyinde düşük seviyede bulunması ve tüm bu anormalliklerin genlerde taşınması psikopati gelişimini etkileyebilmektedir. En belirgin özellikleri “duygu yoksunluklarıdır.” Psikopatlar için bir sözcüğün anlamı, sözlük anlamından ibarettir, daha derin bir anlam içermez. Onların empati yoksunu olması insanları anlamadığını göstermez, aksine bir tür “zafiyet radarı” gibi bilişsel süreçlere girebilirler. Ancak bu insanların salt kötü özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün değildir. Nitekim kendine güvenen, karizmatik ve odaklanmış insanlardır. Duyarsız olmaları ise başkaları uyuyamazken onların mışıl mışıl uyumasını sağlayan bir özelliktir. Seri katiller, aynı gün içerisinde üç beş kişiyi vahşice öldürüp az sonra akşam yemeğini keyifle yiyebilir. Yani delilikleri aklını kaybetmiş olmak değil, aklından başka her şeyini kaybetmiş olmak anlamına gelmektedir.
Orta düzey psikopatik özelliklerle, normal insanlardan çok daha başarılı bir kimse olmaları, iyi işler çıkarmaları söz konusudur. Politikacı, avukat, cerrah, din görevlisi, polis memuru, aşçı, devlet memuru gibi meslekleri seçmeleri yüksek ihtimalken, hemşire, öğretmen, bakıcı, terapist, sanatçı ve muhasebeci gibi meslekleri seçmeleri düşük ihtimaldir. Karşı cinsle olan ilişkileri de sık ancak kısa sürelidir. Cazibesine çok az kişi “hayır” diyebilir ve erkeklerde görülme oranı, kadınlarda görülme oranından daha yüksektir. O halde belirli düzeyde psikopatlık bir avantaj olarak değerlendirilebilir mi acaba?

Örnek verecek olursam, İngiliz doktor Harold Shipman, 27 yıllık meslek hayatında 250 kişiyi öldürmüş. Hastalarını yüksek dozda morfinle öldürdüğü ispatlanan Shipman, 1998 yılında işlediği bir cinayet sonrasında tutuklanmış ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış.

Türkiye’den bir örnekle devam edelim. Antalya'da 2008'de Döşemealtı ilçesinde dağlık alanda, turizmci E.A’nın cesedi bulundu. O dönemde yapılan çalışmalarda cinayeti işleyen kişi ya da kişilere ulaşılamadı. Dosyayı yeniden açan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 kişiyi gözaltına aldı. Üç kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, özel bir havayolu şirketinde pilot olan A.C sevk edildiği mahkemece tutuklandı. İkili arasında alacak verecek anlaşmazlığı olduğu iddia edildi.

Bir başka örnek, 145 IQ’ya sahip olan Edmund Kemper, işlediği cinayetlerin sebebini bilen, kendinin farkında olan bir insan. Arkadaşları tarafından oldukça arkadaş canlısı olarak nitelendirilen Edmund Kemper, çocukken yaşadıkları neticesinde bu cinayetleri işlemiş. Kemper birkaç kez şartlı tahliye duruşması hakkından feragat etti ve hapishanede mutlu olduğunu söyledi.

Amerika'daki "seri katil" tanımı, ilk kez Ted Bundy'i tanımlamak için kullanılmıştır. Bu vahşi adam, on yıl içinde otuzdan fazla kadını öldürmüştür. Bundy, kurbanlarını sopayla döverek ve boğarak olmak üzere iki farklı şekilde öldürür. Ted Bundy'nin, işlediği tüm bu korkunç cinayetlere rağmen eğitimli ve kibar bir adam olduğu söylenmektedir.

Örneklerden de anlaşıldığı gibi, psikopatlar gölge ustasıdır. Cazibelerini kullanmakta da ustadırlar. Eğer birilerini kazıklamaya kalkışacaksanız, dışadönük, çekici ve özgüveni yüksek görünmeniz, terslenme ihtimalinizi düşürür. Psikopatlar da dışadönük, çekici ve özgüveni yüksek görünerek istediklere hedefe kolayca ulaşırlar.

Psikopatlar hakkında şimdiye kadar birçok araştırma yapılmış. En ilginçlerinden biri de FBI’ın verilerine göre yaptığı tehlikeli burçlar üzerine olan araştırma. Bu araştırmaya göre en tehlikesiz burç ikizler, en masum ikinci burç kova. Şaşırtıcı ama gerçek, en zararsız üçüncü burç aslan. Terazi burcu dokuzuncu sırada, başak burçları ise sekizinci sırada. Duygusal ama kesinlikle yumuşak değil, balık burcu yedinci sırada. Listenin tam ortasındaki burç oğlak, koç burcu ise ilk beşte yer alarak şaşırtmıyor. Güçlü yapısıyla Boğa dördüncü sırada, suç aleminin kralı yay burcu, psikopatlıkta rakipsiz burç akrep. Psikopatlıkta bir numara olan burç ise yengeç.

Yengeç burcu en çok psikopatı barındıran burç olarak zirvede yer alıyor. Ani parlayan yapılarıyla yengeç burcu en çok cinayet işleyen 1. burç olmuş. Ayrıca bu burcun işlediği cinayetlerin çoğu diğer burçların aksine kıskançlık gibi duygusal temellere dayanan şeylerden kaynaklı.

Şimdi etrafınıza iyi bakın. Bu özelliklere sahip birileri var mı? Varsa onlara dikkat etmenizi, daha yakından gözlemlemenizi öneririm. Etrafınızda böyle insanlar yok mu? O zaman aynaya bakmayı deneyin. Belki de, çok derinlerde daha önce hiç tanışmadığınız bir psikopat nefes alıyordur?