PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİNİN ADANA EKONOMİSİNE KATKISI

01/04/2022 00:43 1026

 

Adana’da 24-27 Mart 2022 tarihleri arasında portakal çiçeği festivali heyecanı yaşandı. Kutlamaların ağırlığı Atatürk ve Merkez park olmakla birlikte, etkinliklerin Adana’nın ilçelerini kapsayacak şekilde dağıtılması festival heyecanını kentin tümüne yaymıştır. Ekonomik sıkıntıların hat safhaya ulaştığı bu günlerde, böyle bir etkinliğin yapılması, her şeyden önce bozulan morallerin düzelmesine katkı sağlamıştır. Sözü edilen festival, dertlerin ve problemlerin bir süreliğine de olsa unutulmasını temin etmiştir. Bu nedenle, festivalin düzenlenmesine katkı veren tüm kişilere, kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunduğumu ifade etmek istiyorum.

İşin moral ve motivasyon yönü bir yana, son yıllarda ekonomisi gittikçe irtifa kaybeden Adana’ya, bu festival, turizmi canlandırarak ciddi miktarda para girişi sağlamıştır. Rakamlar muhtelif olmakla birlikte bir milyar TL civarında bir gelir elde edildiği hesaplanmaktadır. İşin güzel yanı, para girişinin küçük esnaf ve zanaatkarlar ile salgın nedeniyle zor günler geçiren eğlence dünyasına olmasıdır. Bilindiği üzere, yaşanan ekonomik sıkıntılardan en fazla etkilenen kesimlerin başında, sözü edilen gruplar gelmektedir. Bu grupların yaşadığı ekonomik sıkıntıları hafifletecek her türlü çaba, uygulama ve etkinliğe ciddi oranda ihtiyaç duyulmaktadır.

Portakal çiçeği festivali, turizmin gelir yaratma potansiyelini bir kez daha hepimize göstermiştir. Turizm denince sadece deniz, plaj ve güneş akla gelmemelidir. Kültür turizmi son yıllarda yükselen bir trend yakalamıştır. Milyonlarca insan farklı kültürleri tanımak için bu tür etkinliklerin yapıldığı yerleri ziyaret etmekte, milyarlarca lira tutarında harcama yapmaktadır. Özellikle orta yaş grubunun kültür turizmine daha fazla ilgi duyduğu görülmektedir. Gelir ve harcama potansiyeli yüksek bu grubun ilgisini çekecek benzeri etkinliklerden olan Altın Koza, Kebap, Rakı ve Şalgam festivallerinin de bilinirliğinin sağlanması Kentimiz ekonomisi açısından son derece yararlı olacaktır.

Portakal Çiçeği, Altın Koza ve Rakı festivallerinin ülkemizde bilinirliğinin artırılması, daha da ileri gidilerek, uluslararası bir niteliğe kavuşturulması için Devlet, Belediye ve Sivil Toplum Örgütlerinin birlikte çalışması gerekmektedir. Olmaz diye karamsarlığa kapılmak kolaycılıktır. Rio karnavalı, Cannes film festivali, Paris ve Milano moda günleri gibi adını sayamayacağımız binlerce etkinlik, olabilir diye düşünenlerin çabalarının ürünüdür. Bu etkinliklerin sayesinde anılan şehirler azımsanamayacak kadar gelir elde etmektedir.

Saygılarımla,