Piyasayı ele geçiriyorlar

14/09/2019 18:47 4202

Son yıllarda tüm dünya genelinde Çin malları adeta piyasaları istila etmiş durumda. Kalite ve nitelik yönünden birçok eksikliği bulunan bu mallar ucuz işçilikle üretildikleri için yerli ürünlere göre daha ucuza satılıyor ve haliyle de yerli ürünlere göre daha çok alıcısı oluyor.

Çin dünya genelinde en kalabalık nüfusa sahip olan ülke…  Demografik faktörler her zaman ülkelerin gelişmelerinde ve ülkeler arası rekabette söz sahibi olabilmede oldukça önemli bir kriterdir. Çin de son yıllarda nüfus gücü faktörü ile küresel ticarette söz sahibi olmaya ve hatta bazı ülkelerin piyasalarını tamamen ele geçirmeye bile başladı.

Çin’in egemenliği altına aldıkları ve sattığı ürünlerle piyasasına hakim olmaya başladığı ülkelerin başında maalesef ki ülkemiz geliyor. Çin’den ülkemize çok sayıda ürün geliyor ve gelen ürünler arasında ilk sırada oyuncaklar ve elektronik eşyalar yer alıyor. Bu ürünlerin fiyatları yerli ürünlere nazaran daha ucuz olduğu vatandaş pek sorgu sual etmeden alıveriyor.

Hadi elektronik neyse diyeceğim de Çin’den gelen oyuncakları çocuklarına alıp da çocuklarının bu ne olduğu belirsiz mikrop yuvası, hastalık taşıcıları ile oynatan anne ve babaları he demeli?

Üstelik yapılan pek çok araştırmada da bu oyuncakların çocukların sağlığına ve gelişimlerine zarar verebilecek kurşun içermesi tehlikenin boyutlarını ortaya koyuyor. Ülkemize ithalat yolu ile gelen pek çok ürün belirli standartlara uyması gerekirken bu ürünlerin çoğunluğu da ülkeye kaçak olarak geldiği için herhangi bir denetime tabi olmuyor. Dolayısıyla da hastalıklara ve diğer pek çok probleme davetiye çıkarılıyor.

Bu ürünlerin ciddi sağlık problemlerine yol açmalarının yanı sıra bir de ülkemiz ekonomisine yaptığı olumsuz katkının da olduğundan yukarıda kısaca bahsetmiştim. Yerli üretime ve yerli üreticiye büyük darbe vuran Çin malı ürünler yüzünden yerli ürünler daha pahalı gibi algılanırken kendi milli ürünlerimize talep azalıyor. Bu da haliyle yerli üreticinin kepenk kapatmasına neden oluyor.

Ne kadar anlatırsak anlatalım alım gücü düşük olan vatandaş yine de bu mallara yönelecektir. Maddi imkanı olmayan insanlar el mahkum çocuğuna oyuncak, mutfağına tabak çanak, ayağına kaliteli kalitesiz ayrımı yapamadan ayakkabı alacak. Bunun önüne ancak ve ancak denetimlerin üst seviyelere çıkarılarak bu ürünlerin ülkeye sokulmasının engellemesi ile geçilebilir. Bu nedenle en kısa sürede denetimsiz ve kaçak yollardan ülkemize sokulmaya çalışılan bu malların ülkeye girişlerini önleyici tedbirler derhal alınmalıdır. Bu ülkemizi yönetenlerin alacağı tedbirler olarak karşımıza çıkıyor. Elbette Çin malları ile mücadele de vatandaşlara da büyük sorumluluklar düşüyor.

 Öyle ki vatandaşların yerli malı kullanma bilincini arttırmaya yönelik reklamlar, uygulamalar, denetimler sayesinde yerli malı kullanımının özendirilmesi gerekiyor. Bu sayede kullandığımız ürününün en azından ne olduğunu biliriz ve aynı zamanda da yerli üreticimizi destekleyerek ülke ekonomisine katkıda bulunuruz.