Pelin Derya Bilgiç ve Tilbe Şenyürek

16/10/2018 12:20 2180

 

Uzun yıllar önce, 1994 doğumlu oyuncuların genç ve ümit takım oynadığı dönemlerde, Avrupa'da iki kez üst üste Avrupa üçüncüsü olmuş bir takımın iki önemli oyuncusu... Botaş'ın yetiştirmiş olup, milli takımın farklı kategorilerinde yüzün üzerinde milli olmuş iki kıymetli sporcu...

Evet, Tilbe ve Pelin'den bahsediyorum. Onlarla Botaş Gençlik Takımı'nda bir yıl ikinci lig oynayıp, birinci bayanlar ligine terfi müsabakaları oynayıp başarılı olmuş takımın iki kıymetli oyuncusu: PELİN VE TİLBE.

Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Kupası bayanlar müsabakası Adana'da oynandı. Pelin ve Tilbe'yi çok da istekli görmedim. Oysa, bu iki oyuncu, hırslı, tuttuğunu koparan, kaybetmeyi asla kabul etmeyen mizaca sahip oyuncularımızdır. Milli takımın başarısız olduğu şu dönemlerde, alt yapıdan gelip kazanılması gerekli olan bu iki oyuncuya Fenerbahçe takımı çok şans vermeyecekse bence bir yıl başka takımlarına kiraya vererek onları ilerde milli takıma çok daha faydalı olmasını sağlaması gerekmiyor mu?

Merve Arı, Birsel Vardarlı, Özge Yavaş, Kelsey Plum, Giorgia Sottana, Ayşe Cora, Bria Hartley ile değerlendirilmeye çalışılan 1 ve 2 numara pozisyonlarda Pelin Derya Bilgiç'in düşünülmediği kesin. Oysa, Botaş'da oynadığı dönemlerde hırsıyla hem hücum hem savunmada çok şeyler yapabilen Pelin'in özgüvenini kaybettiği bir gerçek.

Tilbe, milli takımlarda dahi başarılı müsabaka oynayan 4 ve 5 pozisyonlarda, hatta ve hatta 3 numara pozisyonunda bile faydalı olabilen genç bir oyuncu. Bu oyunculardan faydalanmamak bence Türk bayan basketbolu açısından büyük bir handikap. Her ikisi de takımlarında daha fazla süre alması gerekiyor.