Paranın Pozisyonu

07/12/2019 21:02 1695

 

Bu hafta içerisinde yakın arkadaşım Simay ile birlikte sohbet ederken kendisi bana para biriktirmeye başladığını söylediği zaman benim aklıma para konusunu detaylı bir şekilde araştırmak ve üzerine yorumlar yapmak geldi.

 

Bilindiği üzere tarihteki ilk madeni parayı Lidya’lılar bulmuştur. Lidyalıların parayı bulmasıyla beraber değiş tokuş aracı olarak para kullanılmaya başlanmıştır. Paranın kullanımı da Lidya’lılar döneminden sonra günümüze kadar gelmiş ve para sahip olduğu özellikler sayesinde günümüzün en yaygın değiş tokuş aracı haline gelmiştir. Paranın kolay taşınabilir olması, herkes tarafından kabul edilebilmesi, bölünebilir, biriktirilebilir, dayanıklı ve yeterince az bulunması onun günümüzde halen bir değiş tokuş aracı olmasına sebep olmuştur.

Şu anda işçiler, iş verenler, ticaretle uğraşanlar her gün para ile karşı karşıya gelmektedir. Ayrıca, para her ülkeyi temsil eden bir araç halindedir. Bu yüzden de her ülke kendisine ait bir para birimine sahiptir.  

Ben günümüzde paranın değiş tokuş yapılan bir araç olduğu kadar ülkelerin gelirlerini ve gelişmişlik seviyelerini yansıtan bir kaynak olduğunu da düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse gelişmiş bir ülkede iç-dış ticaretin serbest olduğunu gözlemledim. Buna ek olarak beyin göçünün de gelişmiş olarak nitelendirdiğimiz ülkelerde çoğunlukta olduğunu fark ettim. Bunun sebebini de gelişmiş olan ülkelerde eğitim ve sağlık sektörü başta olmak üzere diğer tüm hizmet sektörlerinde de yapılan yatırımların çok olmasına bağladım.

Sonuç olarak paranın günümüzde insanların ve ülkelerin pozisyonlarını belirlemekte önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. Paranın madeni para ile başlayan serüveninin günümüzde kredi kartına kadar uzanmış olması da beni bir hayli etkileyen etkenlerden biridir.

Nermin Lara Bilici