Otel Konaklamaları Hakkında Genel Bilgiler

11/06/2022 06:48 872

Yaz tatili yaklaşıyor çoğumuz otel, motel,pansiyon kullanacağız.Buralarda ne gibi kurallar vardır gözden geçirelim istedim.

1.Oteller giriş ve çıkış saatleri nedir?

Otellerde  saat 14:00 girişi (check in ) ,12:00 çıkış (check out) uygulanmaktadır.

2. Anex Bina nedir?

Annex: Otel veya benzeri bir yapı için, ilave hizmetler veren ayrı veya eklenmiş bina. Ek bina demektir

3.Herşey dahil nedir?

Hersey dahil: otelde konakladığınız süre boyunca sabah kahvaltısı + öğle yemegi + akşam yemeği + gün içinde veya yemek yanında alınacak yerli alkollü veya alkolsüz içeceklerin tümü 00.00’ye kadar konuklara sunulur.Gece 12den sonra sunulan içecekler ücretlendirilir

4. Superior Herşey dahil nedir?

Superior herşey dahil: otelde konakladığınız süre boyunca sabah kahvaltısı + öğle yemeği + akşam yemeği + gün içinde veya yemek yanında alınacak yerli alkollü veya alkolsüz içeceklerin tümü ve buna ek olarak bazı yabancı alkollü içecekler ve bazı kokteyller

5. Check in ne demektir?

Check in : Otel veya başka bir konaklama biçimine kayıt yapma işlemi. *Uçağa veya başka bir araca binmeden önce kalan formalitelerin tamamlanması süreci

6. Check out nedir?

Misafirlerin otel vb. Bir konaklama tesisinden ayrılırken yaptıkları hesap kapama işlemi

7. Otel nedir ?

Otel:İnsanların belirli bir ücret karşılığında geçici olarak konakladıkları ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladıkları yerlerdir. Günümüzde insanlar hep hareket halindedir. Bir yerden bir yere gidip gelmektedirler ve gittikleri yerlerde uzun süreli veya kısa süreli kalmak zorundadırlar. Konakladıkları yerler ise ya tanıdıklarının evleri yada güvenli buldukları yerlerdir. Daha sonraları daha sık gidip gelmeye ve ticaret yapmaya başlamışlardır. Bu arada eşyalarını koymak için güvenli yerler ihtiyacı hissetmiştir. Bunun için hanlar, kervansaraylar yapılmıştır. Bugün şehirlerimizde kasabalarımızda bir çok otel vardır. Bunlar arasındaki farklılık kimlere hizmet sunduğudur. Gelir düzeyi düşük olanlar ucuz otelleri yüksek olanlar ise lüks otelleri tercih etmektedirler. Oteller Turistik Belgeli Oteller ve Turistik Belgesiz Oteller olmak üzere ikiye ayrılır. Turistik Belgesiz Oteller yerel yöneticiler tarafından kontrol edilir. Turistik Belgeliler ise Turizm Bakanlığı tarafından kontrol edilir.

8. Otellerin yıldızları ne anlama gelir ,özellikleri nelerdir?

Bu oteller Bir, İki, Üç, Dört ve Beş Yıldızlı olmak üzere 5`e ayrılır. Bunların özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

 Bir Yıldızlı Oteller -En az 10 oda, -İyi Düzenlenmiş Resepsiyon, Lobi, -Oturma Salonu, -WC`ler -Kahvaltı Salonu, -Yönetim Masası.

İki Yıldızlı Oteller(Bir Yıldızlıya ek olarak) -En az 20 Oda -Odalarda Telefon -İçki servisi için büfe.

 Üç Yıldızlı Oteller(İki yıldızlıya ek olarak) -En az 30 oda -Yönetim odaları -İçki servis ve oturma odaları -Asansör, ısıtma ve soğutma sistemleri -Müzik Yayını -Toplantı Salonu.

 Dört Yıldızlı Oteller(Üç yıldızlıya ek olarak) -En az 70 oda -Banyolarda küvet -Birinci sınıf lokanta -Çamaşır yıkama ve ütüleme servisleri -Eğlence, müzik ve serbest zamanları değerlendirme merkezleri -Oda Servisi -Müşteri hizmetleri servisi -Berber ve kuaför -Odalarda TV.

 Beş Yıldızlı Oteller(Dört Yıldızlılara Ek Olarak) -En az 100 oda -Bütün odalarda kasa -Garaj -Yüzme Havuzu -Gece kulübü ve diskotek -24 saat oda servisi -Yatak odalarında ses geçirmezlik Turistik Belgeli Otellerin ve Turistik Belgesi Olmayan Otellerin Karşılaştırılması

 a. Sorumlu Oldukları Makam Açısından Turistik Belgesi Olanlar Turizm bakanlığınca denetlenir ve bu bakanlığın yönetmeliğine tabidir. Olmayanlar ise bölgesel yönetmeliklerce denetlenir.

b.Hizmet Yönünden Turistik belgesi olanlarda hizmet eğitim görmüş profesyonel kişilerce yapılır. Ayrıca oteller motel, pansiyon, hotel ve tatil köyleri gibi çeşitlere de ayrılır.

9.Motel Nedir:Yerleşim yerleri dışındaki kara yolu güzergahı, mola noktaları veya yakın çevresinde olan konaklama yerleridir.

Pansiyon:Yeme içme hizmeti veren müşterinin kendi yemeğini pişirmesine olanak sağlayan işletmelerdir. Turistik ve aile pansiyonu olmak üzere iki çeşittir.

10.Hotel Nedir: Gençlik hizmetlerine yanıt verecek en az 10 odalı yeme, içme tesisleridir.

11.Tatil Köyleri Nedir:Doğal güzelliklere ve tarihi yapılı yerlere kurulurlar en az 60 odalıdır.

12.Snack saati nedir?

Otellerde 3-5 arası tesislerde pasta vb. otelinin veya tesislerin sunmuş oldukları ikramlardır.

13.Twin Bed ne demektir?

İki ayrı yatak

14.SINGLE ROOM ne demektir?

Tek kişinin kaldığı bir oda

15. SUITE Nedir?

Bir salonla buna bağlanan bir veya daha fazla sayıda yatak odası bulunan konaklama ünitesi.

16.TRIPLE ROOM nedir?

Extra bir yatakla üç kişilik hale sokulan double oda

17.CONCIERGE nedir?

Misafirin bagajlarının taşınması, muhafaza edilmesi, posta, evrak ve mesaj dağıtımı gibi işlevleri olan bölümdür

18.DOUBLE ROOM nedir?

İki kişilik oda

19.FRENCH BED nedir?

İki kişilik tek geniş bir yatak.

20. NO SHOW nedir?

Rezervasyonunu kullanmayan veya iptal etmeyen bir müşteri – Kullanılmamış ve iptal edilmemiş bir rezervasyon.

21.PRESIDENTIAL SUITE nedir?

Extra döşenmiş bir veya iki yatak odalı, oturma odası geniş ve resepsiyonlar için uygun özel bar ve mutfağı olan odalar.

22. VOUCHER nedir?

Tur operatörü ya da seyahat acentesi tarafından hazırlanıp, yemek, konaklama, transfer v.b. hizmetlerin sağlanması karşılığında bunları sağlayanlara para yerine verilen ve operatörün söz konusu hizmet bedelini ödeme taahhüdünü taşıyan belgeler. Kupon (coupon ) olarak da adlandırılır.

23. SPA Nedir ?

SPA kelimesi latince kökenli bir kelime Sanitas Per. Arpuas’ ın kısaltması ( Sular ile Sağlık ) her türlü su ve çamur uygulaması kapsamına girer. Artık SPA dendiğinde insanlar sadece su ve çamur terapilerini değil masaj gibi işlemleride kapsayan sağlık kürleri dizisi anlıyor. Su ve çamur terapileri olmaktan çıkıp ” kendini iyi hissetme yöntemleri bütünlüğüne dönüşen Spa uygulamalarında masaj önemli bir yer tutuyor. Ruhsal ve fiziksel sağlığı korumanın, metabolizmayı güçlendirmenin son yıllardaki en gözde yolu. Uzak doğudan Kuzey Ülkelerine pek çok yöntemi var.

Kısaca tatil öncesi bu bilgilerimizi güncellemekte fayda var…