Onun adı, Ünsal Fikirci

21/03/2019 06:53 1419

 

 

O, sadece Adana'nın değil, yüzme ve sutopunda Türkiye'nin gururu olan müstesna bir sporcuydu.

Zamanının Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, anısına Kısa Kulvar yarışmaları düzenlenmesini sağladı ve bunu federasyonun yıllık faaliyet programına aldı.

Sadece Adana'nın değil, yüzme ve sutopunda Türkiye'nin gururu olan bir sporcuydu.

Ahmet Bozdoğan, aynı zamanda merhum’un takım arkadaşı olduğu için, Türkiye genelinde onun anısına Kısa Kulvar yarışmaları düzenlenmesini sağladı ve bunu federasyonun yıllık faaliyet programına aldı.

Adana Demirspor Kulübü'nün havuzlardaki başarılarını devrin federasyon başkanı Fehiman Akdağ şu sözlerle dile getiriyordu:

"Başlarında Muharrem Gülergin gibi müstesna yaradılışta bir ağabeyleri bulunduğu ve böylesine severek çalıştıkları sürece, Adana Demirspor Kulübü'nü havuzlarda alt etmek mümkün değildir."

1955-1970 yılları arasında , 17 yıl hiç yenilmeyen, 22 yılda tek mağlubiyet alan, 29 defa Türkiye Şampiyonu olan, Yenilmez Armada başta efsanevi sporcu Muharrem Gülergin olmak üzere aşağıdaki sporculardan oluşmakta idi:

Başlangıçta Muharrem Gülergin, Halil Dalhan, Mahmut Dalhan, Hasan Sime, Recai Çelik, Sefa Aydın, Ahmet Güçlüoğlu, Şükrü Ağcaoğlu, Faruk Suvar ve Halil Yüksel'den oluşan Yenilmez Armada takımını yaratanlara daha sonra Ünsal Fikirci, Erdal Acet, Ayhan Karataş, Bora Özkök, Fahri Gez, Faruk Morkal, Ahmet Bozdoğan gibi birçok rekortmen yüzücü katılmıştır”

Efsane yüzücü Ünsal Fikirci’nin adı, dönemin Gençlik ve Spor İl Müdürü Tuncer Akdoğan döneminde , Atatürk Yüzme Havuzu yanındaki tesise “Ünsal Fikirci Açık Spor Tesisleri” olarak verildi.

Bu spor tesisinde ayrıca, 2 adet tenis kortu da mevcut.

Ayrıca basketbol veya voleybol oynamak isteyenler için de birer saha yapılmış.

Sporcu ve hakemler için de soyunma odaları düzenlenmiş.

İsteyenler için, spor tesisi aydınlatma donanımı da unutulmamış.

Yıllar önce, adı bir tesise verilerek Ünsal Fikirci’ye vefa örneği sergilenmesi takdir edilirken, Atatürk Yüzme Kompleksi’nin onarımının ardından, o tesislerin Otopark haline dönüştürülmesi ise spor kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Eski Adana Gençlik ve Spor İl Müdürü Tuncer Akdoğan döneminde adı, bu spor tesisine verilen yüzme sporunun efsane isminin adı bu kez Fazlı Bayram Hadi tarafından kaldırılarak otopark’a dönüştürüldü.

Yıllar önce ; Adana Demirspor forması altında inanılmaz başarılara imza atarak “Yenilmez Armada” adını alan Adanalı Yüzücüler arasında yer alan Ünsal Fikirci’nin adı verilen tesislere asılan tabela da bir dikkatsizlik örneği olarak, yanlış yazılmış.

“Ünsal Firikci Spor Tesisleri” denmiş.

Tesise adını verdikleri sporcunun adını bilmeyen zavallı bir yönetim topluluğuna ne denir bilmiyorum.

Oysa geçtiğimiz yıl ve daha önce de, tesisteki görevlileri de şifahi olarak ikaz etmiş ve bu hatanın düzeltilmesini istemiştim.

Daha sonraki bir ziyaretimde de “biz ilettik” dediler.

Peki bu ne duyarsızlıktır ki, aynı hata yıllardır devam edip gidiyor.

Meslektaşım Süleyman Canpolat tabiri ile “Ayıptır yahu, köküne kadar ayıp”

Ayıptır, düzeltin bu hatayı.

Cahilliğinizi daha fazla sergilemeyin.