ÖFKE

14/01/2023 20:10 322

 

                                                                                                         

Öfke ; sağduyudan, akıldan , doğru düşünceden yoksun , yok edici , öldürücü , kontrolü zor , zarar veren korkunç bir duygu.  Çünkü öfkelenen kişi kördür , bilinçsizdir , ne yapacağı belli olmaz.

Nelere öfkeleniriz ? incitilme , taciz , hakarete uğrama , kötü muamele söz ve küfre maruz kalma, aşağılanma , iftira , haksızlık , alay edilme , kötü isim takılma , şiddet görme , başaramama , işleri aksaması , kaybetme , aldatılma , terk edilme , ihanet , gurur – onurun kırılması , sözlerin tutulmaması , istediğini yapamamak , kutsal değerlere sataşılması vs..

Peki öfkelenen ne yapar ? bağırır , çağırır , hakaret – küfür eder , saldırır , vurur , kırar , yakar-yıkar , döver , yaralar hatta öldürür.

Hayvanlar bile öfkelenince vahşileşiyor.  Kedi tırmalar , köpek ısırır , fil ezip geçer , domuz , ayı yaralar , öldürür.

Toplumların öfkesi , kontrol edilemeyen öfkesi , çok daha yıkıcı ve acımasız.

İngilizler soğukkanlı , Latinler ise , ateşli , öfkeli. Kimi insan sakin , dengeli , kimileri de sinirli ve çabuk parlayan türden.

Yaşamımızı karartan , türlü belalar açan öfkeyi kontrol çok zor. Bu yüzden Hz. Muhammed ‘’Yiğit , insanların sırtını yere getiren değildir. Gerçek yiğit, öfke anında  kendine hakim olabilendir ‘’ buyurmuş.

Öfkesine  yenik düşenler özür diler , utanç – pişmanlık duyar ya da ağır bir bedel öder. Biriken öfkeler de dargınlıklara , nefrete , kine , düşmanlığa dönüşür.

Bu yüzden öfkeyi yenmeye ve kontrol etmeye çalışmalıyız. Bu da soğukkanlılık – itidal ve sabır ister. Herkes de, bunu başaramaz.

Anlatacağım şu ilginç olay için kızar mısınız , öfkelenir misiniz , yoksa gülüp geçer misiniz bilmiyorum . Seçim ve takdir sizin.

Tarsuslu, tanınmış, emekli bir çocuk doktoru olan değerli arkadaşım doktor Turan Ergene’ye , Sosyal güvenlik kurulundan bir süre önce bir yazı gelmiş. Size ödenen tazminat ve aldığınız maaşta bir yanlışlık tespit ettik. Dava açın ve hakkınızı arayın diye.

Doktor Ergene de bir sürü masraf eder ve dava açar. Geçenlerde bu kurumdan gelen yazıyı okudu. ‘’ davayı kazanınız , tebrik ederiz. Hakkınız olan para faiziyle birlikte falan bankaya yatırılmıştır. Lütfen gidip alınız . ödenecek miktar 77.- kuruş , faiziyle birlikte alacağınız da 90.- kuruştur. ‘’ pes doğrusu !