O güç sende dostum

18/11/2021 19:49 1342

 

Uzun bir süredir yazmıyordum. Onlarca notlarım vardı. Senelerdir bilgisayarımda yazdıklarımdan oluşan dosyalarım vardı. Onları toparlamaya çalıştım. Şiirlerimin olduğu dosyalarda gezinirken, ‘O güç sende dostum’ başlığıyla 2011 yılında yazdığım şiir geldi önüme. Okuyunca, onca yıl geçse de, aynı yerde yerimizde saydığımızı ve hatta günümüze bakarsak, bir çöküş sürecine girdiğimizi hatırlattı şiirim bana.

Kucağımda geleceğimiz olan torunum vardı şiiri okurken. Bu dünya da ve ülkemizde geleceğimiz olan çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakıyoruz diye düşüncelere daldım. Emperyalistlerin o değişmez taktiği olan ‘böl, parçala, yönet’ siyaseti maalesef ülkemiz siyasetinde de aynen uygulanıyor ve hatta üzerine kamplaşma zihniyetiyle insanlarımız bir birlerinden uzaklaştırılıyor.

Bir umut arıyorum çocuklarımız için…

Siyasette yeni bir şeyler oluyor. ‘İyisin hassın, dürüst bir insansın ama liderlik yapamıyorsun’ diye kendisine de yazdığım, CHP genel başkanı Kemal Kılıçtaroğlu ve İYİ parti genel başkanı Meral Akşener, ülkemizin geleceği adına farklılıklarını kaybetmeden bir araya gelmenin mümkün olduğunu bizlere liderlik yaparak hatırlattılar. Bu duruş zor bir duruş aslında ve bir umut ışığı doğdu sanki bir anda. İçimi bu tohumun filizlenip gelişeceğine dair bir heyecan kapladı. Ülkemizin gerçek bir demokrasiye özlemini gerçekleştirmek adına yola çıkanlara selam olsun.

O güç sende dostum

Nereye baksan çöküşte

Her şey üst üste

Üstüne geliyor be dostum

Mutlu değilsin biliyorum

Değiştirmek istiyorsun

Değişmeden

Değişim olmaz be dostum

Kendini tanımadan

Değişemez, değiştiremezsin.

Güç arıyorsun biliyorum

Dışarıda arama be dostum

Özüne bak göreceksin

O güç sende,

Sende titreşiyor be dostum

Bu dünya da insan,

Bu ülkede yurttaş

Bizlere yetmez mi be dostum.

Yeter, yeter be dostum.

El aramak, el almak

El vermek yerine

El ele tutuşmak

Ne kadar güzel değil mi dostum

Avazın çıktığı kadar bağır

Özünde titreşenler

Sesinde güç olsun

O güç sende biliyorum

Ne duruyorsun

Değiştir be dostum.

Sen ben o çok farklı

Ne fark eder.

Yurdumuz, yurttaşlarımız,

Ne kadar zengin ve özel

Paylaşıp sevince

Yaşamak her şeye

Değer be dostum.