Noel Baba’yı Öldürmek

09/01/2021 03:45 973

Televizyondaki şarkıcının sesi telsiz sesini bastırıyordu. O, ekranda gırtlağını yırtarcasına bağırırken ben de aynı şekilde Hakan’a bağırdım. “Kapat şu lanet adamın sesini, telsizi duyamıyorum!”

Pardon ağabey deyip, ayaklarını uzattığı masadan indirip televizyonu kapattı. Yılbaşı gecesi nöbet tutmaktan nefret ediyordum ve çok haklıydım. Telsizden bir cinayet vakası bildiriliyordu. Anlaşılan, yeni yıla yine bir olay yerinde girecektik. Hızlıca toparlanıp çıktık, Kanlıca’ya gidiyorduk.

Olay yerine vardığımızda henüz diğer ekipler gelmemişti. Ben, Hakan ve Necati arabadan inip, evin sonuna kadar açık olan bahçe kapısından temkinli bir şekilde içeri girdik. İki katlı, denize sıfır bir köşktü burası. Başkomiser olarak eve girme şerefini kendimde görerek ilk adımı attım. Ekipçe ilerleyip evin kocaman salonunda durduk. Karşılaştığımız manzara karşısında sinirlerim alt üst olmuştu. Dönüp Hakan’a baktım, gülüyordu.

Evin yüksek tavanlı salonunun ortasında, kafasından vurulmuş bir Noel Baba yatıyordu. Üçlü koltukta bir Superman, lacivert kalın perdeli pencerenin önünde bir Hulk, yanyana iki berjere yerleşmiş bir Örümcek Adam ve Örümcek Kadın, hâlâ üzerinde yemekler olan masada ise Ironman ile Batman oturuyordu. Bir an yemekte yediğim pizzadaki mantarlar mı dokundu diye düşündüm ama Hakan ile Necati’nin yüzündeki ifadeden gördüklerimin gerçek olduğuna karar verdim. Hakan gayet sakin bir ses tonu ile;

“Birisi burada ne döndüğünü anlatabilir mi?”diye sordu.

Kahramanlar, önce birbirine sonra yerde yatan Noel Baba’ya baktılar. Batman, yerinden yavaşça kalkıp pelerinini arkaya attı; “Biz de ne olduğunu anlamadık. Bu Noel Baba’yı tanımıyoruz.” dedi. Hakan, beklediğim gibi bir anda parlayıp, “Bacadan mı girdi eve, nasıl tanımıyorsunuz Batman kardeş?” dedi. Hakan sözünü bitirir bitirmez araya Örümcek Kadın girdi; “Gerçekten tanımıyoruz polis bey, yani biz onu Deniz sanıyorduk, ama bu yerde yatan Deniz değil!” Hakan, yeniden sinir bozan bir sakinlikle; “Beynini dağıtınca mı anladınız Deniz olmadığını?” diye sordu. Tüm haşmetiyle ayakta duran Hulk, öne doğru iki adım atarak; “Deniz kadındı, bu erkek!” dedi.

Sinirim tepeme çıkmıştı, tam içimden bir canavar çıkartacaktım ki, içeri olay yeri ekibi ve diğer polis arkadaşlar girdi. Gelenler, ortamı görüp ilk şoku atlattıktan sonra işlerine koyuldular. Birkaç saat içerisinde yerde yatan Deniz sanılan ama olmayan kimliksiz Noel Baba otopsiye, diğer fantastik kahramanlar ise karakola götürülmek üzere evden çıkartıldı. Karakola varınca arabalardan inip içeri giriş anımız ise dünya üzerindeki çekilen tüm filmleri cebinden çıkarırdı. Hepsini ayrı bir odaya aldık. Tek tek görüşecektik hepsiyle. Hakan önce Örümcek Kadın’dan başlamamızı istedi. Çünkü o karakteri çok seviyormuş. Gizli bir sabır sınavında olduğumu varsayarak derin bir nefes alıp tamam dedim. İçeri girip Örümcek Kadının karşısına oturduk. Daha ağzımı açamadan Hakan tüm prosedürleri hiçe sayıp, Örümcek Adam’ın kadının kocası olup olmadığını sordu. Kadın da tam ağzını açıp daha doğrusu eğip cevap verecekken ben araya girdim. “Hanımefendi isminizi ve soyadınızı söyleyin ve bana olanları anlatın” dedim gayet otoriter bir ses tonu ile.

“Ben Selda Saygu. Örümcek Adam Metin Saygu’nun eşiyim!” dedi Hakan’a gözlerini devirerek. Biz bu gece kostüm partisi verecektik evimizde. Hangi kostümleri giyeceğimizi sürpriz olsun diye birbirimize söylemeyecektik. Az kişi olduğumuz için, zaten kimin kim olduğunu tahmin edebildik parti başlayınca. Güzel başlamıştı, yemek yedik, sohbet ettik her şey çok güzel ve komikti. Deniz geleceğine söz vermişti ama gelmemişti. Arayıp sorduğumuzda ise, acil bir işinin çıktığını ama hallettiğini bir saat içerisinde geleceğini söyledi. Gerçekten de bir saat içerisinde kapı çaldı. Bir baktık Noel baba. Ellerinde de bir sürü hediye. Aşk olsun Deniz sana dedim. Bunlar için geç kaldın değil mi? Haydi içeri gel dedim ve onla birlikte salona yürüdüm. Salonun ortasına geldiğimizde ise elindeki hediyeleri yere bırakıp Superman’e yani Tarık’a doğru ilerlemeye başladı. Kimse bir anlam veremezken kırmızı kostümünün içinden bir silah çıkardı. Biz şaka mı gerçek mi diye bakarken Tarık kostümünün arkasına elini atıp belinden çıkarttığı silah ile Noel Baba’nın kafasına sıktı. Tabii sakalı, başlığı falan savruldu. Bir de baktık ki Noel Baba, Deniz değil. Sonra herkes şoktayken ben polisi aradım sonra da siz geldiniz işte.” dedi.

Örümcek Kadın’ın ifadesi, sonrasında ifadelerini aldığımız Örümcek Adam, Hulk, Batman ve Ironman’in ifadeleri ile tutuyordu. Superman’in de ifadesi diğerleri ile aynı idi ama Superman’in adı Tarık değildi. Yani aslında bu alkollü, şuursuz insan topluluğu, evlerinde bir yabancı ile eğlenmiş, bir başka yabancı tarafından da öldürülme tehlikesi atlatmışlardı. Superman haricindekileri bir odaya toplayıp, hikâyenin aslını öğrenmek için sahte kahramanın yanına gittik.

  • Anlat bakalım Superman Bey kardeşim, Noel Baba’yı neden öldürdün?
  • Noel Baba bana ihanet etti.
  • Ne yaptı sana hediye mi getirmedi?
  • O benim ortağımdı.
  • Benim bildiğim Superman ile Noel Baba arasında hiçbir bağ yok nasıl ortaklık bu?
  • Komiserim, dalga geçmeyin. Zaten çok üzgün ve çok pişmanım.
  • Kardeşim nasıl dalga geçmeyim. Şu tipine baksana sen hele! Bana hemen Deniz Kumrulu ve Tarık Namlı’ya ne yaptığınızı söyleyeceksin.
  • Komiserim Deniz Hanım dükkânın bodrumunda. Bağlayıp kilitledik oraya. Vallahi zarar vermek istemedim ben. Şerefsiz ortağımın gazına geldim. Bu insanları müşterimiz Selda Hanım vesilesi ile tanıdım. Kostüm partisi yapacağını, arkadaşlarının da gelip bizden alışveriş yapacağını, yaptıkları anlaşma gereği kimsenin ne giyeceğini birbirine söylemeyeceğinden dolayı, kendi adını veren müşterilere aynı kostümü satmamamız gerektiğini rica etti. O hafta içerisinde hepsi tek tek geldi. Deniz Hanım geldiğinde cadı kıyafeti istedi. Ben tam göstermeye gidecekken ortağım, cadı kıyafetinin olmadığını söyledi. Partiye iki gün vardı ve istediği diğer kostümler yoktu. Ortağım dedi ki parti günü gelin size çok güzel bir Noel Baba kostümü getirteyim. Bir kadın olarak Noel Baba olmanız işe espri de katar dedi. Kadın kabul edip gitti. Neden böyle yaptın diye ortağıma sorduğumda, Noel Baba kostümünün daha pahalı olduğunu, bu insanların zengin olduğunu bunların üzerinden daha çok para kazanabileceğimizi söyledi. Ne saçmalıyorsun dediğimde ise, bunlar o gece çok sarhoş olur, bu gelenlerden Süperman kostümü alan adamla az önce çıkan kadını kaçırıp onların yerine geçelim. Gece hepsini bayıltıp evi soyalım dedi. Sen kafayı yedin herhalde insanları nasıl kaçıracaksın, hapse mi attıracaksın bizi dedim. Sen bana bırak, bunların hepsini bir oyun sanacaklar, baksana çok meraklılar zaten böyle saçmalıklara dedi. Bu akşamüstü geldi, Süperman’i hallettim, sıra kadında dedi. Ne yaptın adama diye sordum. Arabasının bagajına tıktım, kıyafetini de poşeti henüz açılmamış halde sana getirdim. Bunları giyin, partidekilerin alkol seviyesi yükselince yani saat dokuz gibi git kapıyı çal, şu silahı da yanına al, belki silahla korkuturuz dedi. Benim duraksadığımı görünce; “Çok para kazanacağız oğlum aç gözünü.” dedi. Ben yeni evliyim komiserim. Paraya ihtiyacım var. Çok utanıyorum.
  • E niye bu adam seni öldürmeye çalıştı o zaman?
  • Bilmiyorum komiserim, bana doğru yürüyüp silah çekince beni öldürüp tüm evi kendi başına soyacak sandım. Pabuç bırakır mıyım çektim vurdum.

Süperman kılıklı adamın ifadesi sonrası Deniz Kumrulu ve Tarık Namlı sağ salim kurtarıldı. Basit bir hırsızlık cinayeti gibi gözüken olayın altında aslında yasak bir aşk ve miras cinayeti yatıyordu. Kurtarılan Deniz Kumrulu, arkadaşı Selda ile kostümcü dükkanının ortağının arasındaki gizli ilişkiyi ifadesinde dile getirdi. Selda Saygu, gerçekten eşini kostüm dükkanının sahibi ile aldatıyordu. Sonraları çıkarttığımız telefon kayıtları da bunu doğruluyordu. Kostümcü adamla yaptıkları planda, hırsızlık adı altında kocasını öldürtecek, mirasına konacak, sonrasında tutacağı avukatlarla nefsi müdafaa bahanesi altında sevgilisini hapisten çıkartmaya çalışacaktı. Parti başlayıp herkes geldikten sonra karı koca olduklarını ve işin sürprizinin kaçacağı bahanesi ile sahte Tarık’ın Superman kostümü ile kocasının Örümcek Adam kostümlerini değiştirtecekti ama kocası inat etmişti. Sahte Tarık da çok geç gelmişti, planın yattığını düşünmüştü çünkü gelen sahte Tarık’ın hiçbir şeyden haberi yoktu. Hesapta, sevgilisinin eve göndereceği ve olay anında kargaşa çıkarıp insanlar daha ne olduğunu anlamadan kocasının vurulmasına yardımcı olacağı arkadaşı ona önceden anlaştıkları şifreli mesajı iletmemişti. Kostümler de zaten değişmemişti. Ne olacaksa olsun artık diye düşünmüştü. Ortağının bu işi kabul etmeyeceğinden emin olan Noel baba ona hiçbir şey söylememiş, işlerin böyle ters gideceğini düşünememiş ve maalesef ava giderken avlanmıştı.