Nisan’da alkışlar Adana halkına…

09/04/2018 00:50 3933

Bir Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı daha geldi, geçti Adana’dan ve bölgemizden.

Bu kez öyle bir karnaval oldu ki; 2015 yılında kırılan rekorları egale ederek, yeni rekorlara imza attı 6. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı.  İlerleyen günlerde istatistikler ortaya çıktığında, bu rekorlar da belli olur. Kente sağlanan ekonomik katkı ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, 85 milyon liralık bir ekonomik hacim oluşacağı öngörüsünün üzerine çıktı diye düşünüyorum.

Adana ve komşu illerde bulunan otellerdeki doluluk oranı karnavalın iki ay öncesinden yüzde 100'e ulaştı. Yani Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı, sadece Adana’ya değil, aynı zamanda Mersin, Tarsus, Osmaniye, hatta Hatay ekonomisine de katkı sağladı. Adanalıların bir çoğu evinde ve otellerde yer bulamadığı misafirlerini, Karataş’ta, Yumurtalık’ta yazlık evlerinde, Tarsus’ta ve Mersin’de ağırladı.

Her yıl Adana dışından gelen yerli ve yabancı konuklarımız bu yıl yine Adana’yı yalnız bırakmadı ama, bu yıl Adana’nın ağırladığı konuk sayısı da, ikiye katlandı.  El işleri satan kadınlar, genç kızlar, yeme içme sektöründeki işletmecilerimiz, turizm acentelerimiz, havayolu taşıma şirketleri, küçük, büyük tüm esnaf, otel işletmecilerimiz, taksiciler, sokak satıcıları, aklınıza gelen her meslek kolundaki tüm çalışanlara, doğrudan dokunan bir ekonomik patlama yaşandı. Adana, 90 milyon TL’yi aşkın bir ekonomik kazanç sağladı, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı sayesinde.

Bu ekonomik canlanma,bence bir şahlanma. Karnaval, küçük esnaftan tutun da, büyük işletmelere ve ev hanımlarına kadar herkesin cebine giren para demek. Toros Caddesi’nde karnaval standı olan bir arkadaşım, sadece 3 günde hazırladığı, portakal çiçeği taçlarından elde ettiği gelirle, geçen yıl 4 aylık mutfak masrafını çıkardığını, bu yıl daha çok yerli ve yabancı turist geldiğini, kesinlikle daha çok kazanç elde edeceğini anlattı dün.

İşin manevi yönünü psikolojik rahatlatmasını daha anlatmadım bile. Bu huzur, mutluluk ve stresten arınma, kısacası hoşgörü, tüm Adana'ya yayıldı. İnsanlar daha hoşgörülü, daha pozitif, daha saygılı ve daha güler yüzlü bir hafta geçirdi. Bir arkadaşım önermişti bence de olmalı; #NisandaAdanada #Portakalçiçeğikarnavalı tüm Nisan ayı boyunca yapılmalı.

Bu yıl, ufak tefek eksiklikler yaşanmış olabilir ama, her yıl Karnaval Komitesi; aylar öncesinden toplanıp, bir önceki karnavalda yaşanan eksiklikleri gidermek ve daha iyi bir karnaval yapmak için çaba sarf ediyor. Katılımcılarla toplantılar yapılarak, herkesin istekleri, karnavalda yaşadıkları ve önerileri dinleniyor, daha iyi bir organizasyon için çalışılıyor. Karnaval Komitesi büyük bir alkışı, hak ediyor.

Bir başka büyük alkış da emniyet güçlerine. Herhangi bir olay yaşanmadan tamamlandı Uluslararası karnavalımız. Kentimizde; güvenlik güçleri, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Güvenlik Şube ekipleri, kısacası Selami Yıldız’ın Adana Emniyet Müdürlüğü’ndeki tüm kadrosu, karnavalda olağanüstü bir durum yaşanmaması için, azami çaba sarf ettiler iki gün boyunca, sabahlara kadar uyumadılar. Helal olsun.

İstanbul’dan gelen onlarca ünlü isim, televizyon temsilcisi, gazeteci, gurme ve gezgin, Adana’nın nasıl güzel bir memleket olduğunu gördü ve yaşadı. Gazeteci ağabeyim İsmail Küçükkaya da, iki gün boyunca portakal çiçeği kokusu soludu, Adanalıların sevgisini gördü, karnavalı yaşadı.

Karnavalın Adana’ya koyduğu tanıtım ve reklam katkısı ise parayla yapılamayacak bir iş. Dünya televizyonlarının bahsettiği Portakal Çiçeği Karnavalı, dünyada ilk 5 karnaval arasına girmiş, bu ne büyük mutluluk. Bir Adanalı olarak gurur duydum. Gelecek yıl çok daha iyisinin yapılacağını biliyorum.

Bu bağlamda en büyük alkış; Ali Haydar Bozkurt’un rüyası olan, Portakal Çiçeği Karnavalı’nı içten sahiplenen, destekleyen, her türlü katkıyı koyan ve inanılmaz bir hoşgörüyle karnavalın 6.’sını gerçekleştiren Adana halkına.