Nisan'da Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

19/11/2018 00:52 4957

 

Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ve Adana'yı dünyaya tanıtan Nisan'da Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı geldi, geliyor, başladı, başlıyor, derken bir baktık ki 7.sini düzenleyeceğiz.

Karnaval boyunca kültür ve sanat etkinlikleri, sergiler, söyleşiler, aktiviteler, çeşitli atölyeler, bir çok gösterinin yanı sıra gezici fotoğraf stüdyosu, imza günleri, tanıtım etkinlikleri daha neler neler, saymakla bitiremeyiz.

Adana işi hediyelikler ve el işi stantları en çok ilgi çeken işlerin başında e tabi ev hanımlarımızın o maharetli elleri ile hazırlayacakları leziz börekler, çörekler, tatlılar, reçeller, hele ki portakallı cezerye ve kebap ustalarının yellediği mangallar...

Vay canım vay.

Portakal Çiçeği Karnavalı'nın ruhunu temsil eden çiçekli taçlar, bir hafta boyunca hemen hemen Adana'da bulunan bütün hanımların, genç kızların saçlarını süsleyecek, şimdiden söylüyorum bakın bulamadık yok mutlaka şehrin bir yerlerinde bulursunuz iyi gezin Adana’yı.

Türkiye'nin ilk ve tek sokak karnavalıdır Portakal Çiçeği Karnavalı. Onun için özellikle Adana dışından gelen ziyaretçilere yönelik Nisan’da Adana’da mobil uygulamasını kesinlikle kullanın derim. Böylece hem hiçbir etkinliği kaçırmamış olursunuz, hem de Adana’yı da iyice tanımış olursunuz.

 Karnavalın fikir öncüsü hemşehrimiz kıymetli Ali Haydar Bozkurt, 10 yıl sonrasına hedefledikleri noktada olduğunu ifade etmişti 5. sini yaparken karnavalın. Bu yıl tam 7. Kez yapılacak. Güzelliğe bakar mısınız tam da 7. Kez...

Fikir babası Adanalı Ali Haydar Bozkurt olan bu karnavalın sahibi Adanalılardır. Ve Adanalılar karnavallarına sahip çıkmıştır. Geçen 6 karnaval bunu gösterdi.  Bu yıl Büyükşehir ve ilçe belediyeleri de karnavala daha çok katkı koyacaktır diye umuyorum. Ve bu katkının her geçen yıl bu artmasını diliyorum.

 Portakal Çiçeği Karnavalı'nda, Adana, müziğe, tiyatroya, görsel sanatlara, yemeklere, defilelere, şenliğe, coşkuya, neşeye ve eğlenceye doyacak.Sadece Türk televizyonlarında değil, dünya televizyonlarında dahi haber bültenlerine konu olan Adana, artık dünyada tanınan bir şehir.

Portakal çiçeklerinin en yoğun olduğu 3-7 Nisan arasında,şehir dışındaki tüm dostları Adana’ya bekliyoruz. Unutmayın onlarca ülkeden de misafirler Adana’ya akın edecek.

Yurtiçinden ve yurtdışından on binlerce kişiyi “dostluk ve sevgi” çatısı altında buluşturan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nın 7’ncisi 3-7 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

Karnavalın simgesi durumundaki  ‘kostümlü kortej geçişi’ de yüzbinlerin katılımıyla 6 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Ben de kendime bir kostüm hazırlayacağım bu yıl.

Karnavalın ruhuna ve Adanalıların misafirperverliklerine yakışır bir şekilde yerli ve yabancı turistleri bu yıl da layıkıyla ağırlayalım ve şanımıza yakışır bir organizasyonla bu karnavalı da diğer 6’sı gibi tamamlayalım.

Demedi demeyin sosyal platformlarda, gazetelerde ve TV’lerde görüp de 'Şimdi Adana'da olmak vardı' demeyin,  şehir dışından ve yurt dışından birçok dostumuz, ‘bu yıl karnavalda mutlaka bulunun, eşi benzeri bulunmayan güzellikleri kaçırmayın’derim.