NİCE PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALLARINA

03/04/2018 23:30 4821

Geçen hafta 6. cısı düzenlenecek olan Portakal Çiçeği Karnavalı hakkında konuşmak için Toyotasa Ceo'su Ali Haydar Bozkurt'un yanına gittim.Yine bütün naifliğiyle karşıladı beni.Karnaval hakkında bolca sohbet etme olanağı bulduk.Çok güzel projeleri var.Bunları hayata geçirmek için hepimizin canla başla O'na yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu karnaval Adana için harika bir şey.

Özellikle piyasayı hareketlendirmesi,Adana’nın adını duyurması açısından çok önemli.

Karnaval tarihlerinde Adana’da olma fırsatım hiç olmadı.Ama basından izlediğim kadarıyla Rio de janeiro karnavalını aratmayacak kadar güzel bir organizasyon.

Başta karnavalın fikir babası Ali Haydar Bozkurt olmak üzere karnavalda emeği geçenlere Adana’ya yıllarını vermiş biri olarak çok teşekkür ediyorum.

Ali Haydar Bozkurt'un karnavalla ilgili Adanalılara mesajı,

Karnaval 6. Senesine girerken, yola çıkarken hedeflediğimiz yere de ulaştı diyebiliriz. Şöyle ki, bu işin en başında şöyle demiştik;

 

- Bu karnaval hiçbir kişinin, kurumun firmanın değil, sadece ve sadece Adana halkının olacaktır,

- Bu karnaval, Adana’nın tüm dünyaya bir sevgi daveti olacaktır,

- Bu karnaval herkesi her Nisan ayında Adana’da toplayacaktır,

- Bu karnavalın en temelinde kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, net bir hoşgörü anlayışı olacaktır,

- Bu karnaval zamanla, sadece Adana’yı değil, bölgeyi ve hatta ülkemizi dünyaya tanıtacak bir turizm projesine dönüşecektir,

- Bu karnaval siyasetten ayrı, herkesin siyasi ve etnik kimliklerini bir kenara bıraktığı, her kesimden herkesin birlikte hoşça vakit geçirdiği, dışarıdan gelen misafirlerin bir sonraki yıl yeniden gelmek isteyeceği bir etkinlik olacaktır,

- Bu karnaval, bir nevi sanat platformu da olacaktır,

- Bu karnaval, sadece sosyal ve kültürel değil aynı zamanda kente ekonomik katkı da sağlamalı,

 

İşte yola çıkarken kendimize koyduğumuz hedefler bunlardı. Bugün geldiğimiz noktada, bu hedeflere ulaşıldığını görmekteyiz. Elbette, daha yapılacak çok iş bulunmaktadır. Her sene daha da iyisini yapmaya gayret etmeliyiz.

 

Bir sonraki hedefimiz ise; yola çıkarkenki asıl amacımızın “Nisan’da Adana’da olmak” fikrini yaymak olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Sadece anons edilen karnaval tarihlerinde değil, Nisan ayı boyunca Adana’da olmanın güzelliklerini anlatarak, her sene 3-5 günle sınırlı bir yoğunluktan ziyade, tüm Nisan ayı boyunca kentimize ziyaretçilerin gelmesini sağlamalıyız.

 

Şu anda Nisan’da Adana’da – Portakal Çiçeği Karnavalı, tüm diğer şehirlere de örnek teşkil etmekte, bizlere farklı şehirlerden ulaşan “ lütfen bizim şehrimizde de benzer bir karnaval organize edin” şeklinde davetler almaktayız.

 

Bu sene karnaval boyunca şehrimize gelecek olan yerli ve yabancı ziyaretçilerimizi en iyi şekilde misafir etmek, onlara sıcak ve samimi Adana misafirperverliğini göstermek, Adana sokaklarında yüzlerinde gülümsemeyle dolaşan yüz binlerce insan görmek, kentimizin marka imajına önemli katkılar sağlayacaktır.

 

Yine bu sene kardeş kent Beyrut’dan da ciddi katılımcılar beklemekteyiz. Beyrut-Adana arasında başlayan karşılıklı uçuşlar, hafta sonları Adana’ya gelen, gelmişken alışveriş yapıp dönecek Beyrut’lu misafirler sayesinde devamlılık arz edecek bir ekonomik katkıya da dönüşecektir.

 

Karnaval boyunca birçok sanat ve spor aktivitesi gerçekleştirilecektir. Tüm bunların dünyaya duyurulması için yaklaşık 80 kişilik bir ulusal basın katılımı da söz konusu olacak, kentimizin en iyi şekilde tanıtımına katkı yapılacaktır.

 

Karnaval boyunca birbirimize hoşgörülü olmaya, mümkün olduğunca sokakları kirletmemeye de özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki bu karnaval, karnaval sonrasında sokakları temizlemekle görevli arkadaşlarımızın da karnavalıdır.