Neyimiz varsa yüzümüze vuran Vali!

21/09/2020 20:20 8199

“İstanbul’la karşılaştırılan Adana, bugün komşu ya da küçük şehirlerle karşılaştırılıyor.”

“Adana’da deniz var mı yok mu, bilen sayısı az.”

“Türkiye’de tarım dendi mi akla Adana’dan başka şehir gelmezdi. Şimdi çoğunluk ‘Antalya’ diyor.”

“Son dönemde Türkiye’de sanayi 8, Adana’da 2 kat büyümüş. Koşanların arasında Adana adeta yürümüş. Yürürsen geriye gitmiş olmazsın belki ama geride kalacağın kesin.”

“Sadece Çukurova’nın değil, Avrupa’yla Ortadoğu’nun köprüsü konumunda olup hizmet sektöründen yeterince pay alamamak, anlaşılması zor bir durum.”

“Adana suyla ilişki kuramamış. Şehrin ortasından geçen nehirden ne yerleşim ne spor ne de eğlence penceresinden yeterince yararlanamayan bir Adana var.”

“En köklü tarihe sahip şehirlerden biri olan Adana turizmi yeterince gündeminde tutamamış.”

Bu cümlelerin hiçbiri bana ait değil.

Bunlar, görevinde henüz 100 gününü doldurmamış Adana Valisi Süleyman Elban’ın arkamızdan değil, 5 Ocak Gazetesi’nin geleneksel kahvaltısında yüzümüze söylediği cümleler.

Vali Elban’ın ‘Hayırlı olsun’ ziyaretlerine, pandemi sürecine ve aynı dönemde il bünyesinde iki büyük orman yangını uğraşısına rağmen Adana’yla ilgili neredeyse her detaya bu denli hâkim olması şaşırtıcı olduğu kadar ümit verici.

Artık, teşhis koymakla zaman harcamayacak, direk tedavi sürecinin içerisinde olacak bir valiye sahip olduğumuzu biliyoruz.

Ancak, bunun yetmeyeceğini yine Vali Elban şu cümlelerle özetliyor:

“Şehre sahip çıkacak olanlar şehrin sahipleridir.”

Adana Valisi Süleyman Elban, şehrin müzminleşmiş sorunlarının çözümünde, gelişmesinde hatta Türkiye ekonomisine beklenen katkıyı sağlayabilme sürecinde farklı bir yöntemin değerlendirileceği işaretini verdi.

Bunu da şu cümlelerle ifade etti.

“Şehir, dinamiklerin güç birliğiyle gelişir. Ama ben bunun ‘dernek’ ya da ‘vakıf’ şemsiyesi altında olmak yerine ‘gönüllüler platformu’ olarak çalışmasının daha iyi sonuçlar vereceğine inanıyorum. Kim nasıl katkı verecek, neresinde olacaksa gönüllü olarak orada olmaları daha yararlı olur. Diğer türlü zorunluluklar, prosedürler, yönetimde olma yarışları sonuç almayı geciktirebilir.”

5 Ocak Gazetesi’nin başta siyaset duayeni patron Savaş Çokduygulu olmak üzere spordan magazine, sanattan ekonomiye birçok alandaki yazarları Vali Elban’a sorular yöneltip yanıtlar aldı.

Kahvaltılı sohbet sona erdiğinde sanırım her arkadaşımın aklında aynı düşünce yer etti.

Sorunlarımızın tamamına vakıf, Adana’nın gücünün farkında, şehre turizm başta olmak üzere farklı gelir pencereleri açmak isteyen, gönüllü ve samimi birlikteliğe inanan bir valimiz var.

İyi değerlendirmek ‘şehrin sahipleri’ne yani hepimize düşüyor.