Neşe ve Keder birbirini takip eder

03/12/2021 18:28 222

Corona virüsü yüzünden uzun süredir eve kapandık. Ölüm korkusu nedeni ile bu işe girişildi ama bunda sabretmekte önemli

19 Mayıs ve Şeker bayramında bu yasak 4 gündü. Bu eve kapanma hastalığı önlemede çok etkili oldu, yani sabır etmenin meyvelerini topladık bu da üzüldüğümüz, sıkıldığımız günlerimiz için bir neşe kaynağı oldu.

Lale devri batılılaşma yolunda atılmış önemli bir adımdı bu, insanlarımızı mutlu edecek olaylarla doluydu. İlk posta teşkilatı, ilk İtfaiye örgütü (tulumbacılar), ilk kağıt ve kumaş fabrikası bu devirde yapıldı ama yeni çeriler, ulema ve bazı serdengeçtiler bu gelişmeyi beğenmediler ve isyan ettiler. Nevşehir’de damat İbrahim paşa bu isyancılar tarafından öldürüldü.

Aslında devamlı keder, üzüntü, neşe ve mutlulukta olmaz, olamazda. Evde kalarak sağlığın, hayatta kalmanın önemini çok daha iyi anladık. Özellikle kurallara uymayanların hayatlarını kaybettiklerini duyunca.

Depremde ölenler hepimizi derinden yaralar ama uzun bir süre sonra enkazdan çıkarılan bir canlı sevinç çığlıkları ile karşılanır. Aynı çığlıklar bugün darp edilen, hatta öldürülen sağlık personeli için atılıyor.

Bazen mutluluğumuz başarımız kazancımız başkalarının bu konudaki kaybetmesiyle oluyor yada tam tersi kaybeden biz oluyoruz. Bu sınavlarda, iş bulmada sık rastlanan bir olay.

Rehavet yüzünden bir çok kişi hastalığa yakalandı. Özellikle asker uğurlama gibi önlemlere dikkat edilmeyen hallerde.

Corona tehlikesi henüz sona ermedi, yapacağımız iş hijyen kurallarına uymak, sosyal mesafeyi korumak, kalabalıktan uzaklaşma, hastalardan uzak durmaktır. Bugüne kadar sabır ettik, bundan sonrada sabır edersek olumlu sonuç alacağımız muhakkaktır.