Nerede o eski dansözler?

25/11/2022 22:25 802

 

 

(Z) Kuşağı bunları bilmez, demeyelim. Bilgisayarlarından belki görmüşlerdir.

Dansözleri tanımamaları suç değildir. Siyasi dansörleri çok yakından tanırlar.

Hatta, bazıları anlamanı bilmesede sıkça kullandıkları bir söz vardır ;

-Dansöz gibi kıvırma, ULAN !

Z Kuşağı : Milenyumlar'dan sonra ve Alfa Kuşağı'ndan önce gelen demografik kohorttur.

Halk Kohort kelimesi; belli bir ortak özelliği olan kişiler ( bir iş kolunda çalışanlar, bir okulda öğrenci olanlar, belli bir yılda doğanlar vb.) anlamına gelir.

Halk arasında "zoomer" olarak bilinir. Araştırmacılar ve popüler medya, 1990'ların ortalarını ve sonlarını doğum yıllarının başlangıcı ve 2010'ların başlarını da doğum yıllarının sonu olarak almaktadır.

***

Dansöz veya çengi, oryantal dansçı kadın. Fransızca danseuse sözcüğünden geçmiştir. Oryantal dans yapan erkeklere dansör veya köçek denir. Oryantal dansın ana yurdu olan Arap Dünyasında bu dansa "Raks Şarkî" veya "Raks Baladî" denilmektedir. Böylece Türkçede oryantal dans ve oryantal dansçı demek doğru olur. Oryantal dansçılar, oryantal toplumların namus anlayışlarının bakış açısı ile giysileri ve tipik dans hareketleri yüzünden striptiz dansçısı gibi erotik dansçılar olarak algılanmıştır. Bundan dolayı profesyonel oryantal dans kariyeri yapmak isteyen kadınlara oryantal ülkelerde batılı ülkelerden çok daha nadir rastlanılır.

Türkiye'nin hatırı sayılı oryantali vardır.

Dansözlerin 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilk kez ekrana çıkarıldığını, Playboy'da fotoğrafı çıkan ilk Türk’ün bir dansöz olduğunu duymuş muydunuz?

Peki ya Nejla Ateş'in New York Central Park'a dikilen çıplak heykelinin hikayesini?

Oryantal ya da göbek dansı olarak bilinen bu dans, dünyanın bilinen en eski danslarından biridir. Oryantal dans yapan kadınlara dansöz veya çengi denilir. İşte adı Türkiye sınırlarını aşmış en bilinen oryantallerimizden bazıları;

Hülya Babuş;

Hülya Babuş'un ailesi üç dört kuşak boyunca dansözlük yapmıştır. Ailesinde bütün kadınlar dansöz erkekler tel cambazıdır. Hülya Babuş aslında önemli sanatçılarla çalışan onlarla turnelere çıkan bir dansçıdır. Milli kaleci Varol'un sevgilisi olduğu dönemde, milli kaleciye taşra panayırlarında penaltı çektirmiştir. Bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Türkan Şamil ;

Türkan Şamil, 1936 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Ortaokulu'nu bitirdi. Kafkas oyunlarını Türkiye'de ilk kez seyrettiren Suzan ve Murat Şamil'in kızı olması nedeniyle gösteri dünyası içinde yetişti

Saliha Ketenci

1954'te "Üvey Ana/Bar Kadını" filminde rol alarak sinema oyunculuğuna başlayan Saliha Ketenci, 1959 yılına kadar Türk filmlerinde rol aldı. Ardından sinemayı bırakıp dansözlüğe başladı ve dansöz olarak Amerika'ya gidip yerleşti. 1964 yılında "Diary of Bachelor" filminde dansöz olarak rol aldı.

Ayşe Nana ;

1936 yılında Beyrut'ta doğdu. Ayşe Nana da hem oyunculuk hem de dansçılık yapan sanatçılar arasında yer alıyor. Roma'da Rugantino adında bir gece kulübündeki dansı ile hem İtalya hem de Türkiye gündemine geldi.

Nejla Ateş ;

Gerçek adı Naciye Batır olan Nejla Ateş, 1927 yılında doğmuş ve ünü tüm dünya çapında duyulmuştur. İlk olarak bir çorap fabrikasında çalışan Ateş, Madam Esther adındaki bir dansçı ile tanıştı ve ondan dersler aldı. Gösterileri için Kıbrıs, Beyrut, Bağdat, Kahire, Roma derken Paris'e kadar gitti. 1952 yılında aldığı teklif ile Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Ateş, Majestic ve Belasco gibi Broadway'in önemli sahnelerde ve Fanny gibi ünlü müzikallerde yer aldı. Nejla Ateş "The Exquisite Turkish Delight" olarak anılmaya başladı. 4 Kasım 1954 tarihinde New York'lu heykeltıraş Albino Manca tarafından yapılan Nejla Ateş'in çıplak bir heykeli Central Park'a yerleştirildi.

***

Aysel Tanju, Nilüfer Aydan, Nebile Teker, Özel Türkbaş, Özcan Tekgül, Nesrin Topkapı, yılbaşlarında ve özel davetlerde baş davetliydi.

1970'lerde Türkiye'nin Seher Şeniz ve Nesrin Topkapı ile birlikte en çok aranılan dansözlerinden biri de Tülay Karaca'dır.

Prenses Banu

Film yıldızı olmak için İstanbul'a gelen Prenses Banu dönemin dansözlerinin hocası olan Kudret Şandra'nın Türk sinemasının şöhretlerine dans öğrettiğini biliyor muydunuz?

***

Uzatmaya gerek yok. Dansözlük bitti. Şimdi, dansör olarak kıvırmak revaçta!