Neden ders almayız

21/09/2020 20:12 4552

 

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs, ülkemizde de ciddi bir problem... Alınan tedbirlerin sonrasında normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte bizim insanımıza bir haller oldu, sokağa çıkma yasağından bunalan millet, kendini sokaklara attı.

Yaz ayının da gelmesiyle birlikte kimi denize gitti, kimisi ise, yaylaya akın etti. Maske takan var mı? sosyal mesafeye uyan var mı?

Hak getire...

Son aylarda Koronavirüs vakalarında ciddi artışlar söz konusu... Yeni yasakların gelmesi, hatta kurallara uymayanlara yönelik cezai uygulamalar yetkililer tarafından bangır, bangır açıklana dursun işin, hazin ama gerçek tarafı, kimse bu uyarıları takmıyor.

İlla ki virüs kendisine bir değecek, işte o zaman farkına varacak, temennim iş, işten geçmiş olmaması...

***

5 Ocak Gazetesi olarak, her yeni yayın döneminde geleneksel hale getirilen sabah kahvaltılı toplantıları başladı. İlk konuğumuz ise, henüz 2.5 ay önce Valiler kararnamesi ile Adana'ya atanan Vali Süleyman Elban, oldu.

Haber Merkezi, Spor Servisi ve dev yazar kadromuz Vali Elban'a, kent ile ilgili sorular yönettiler... Vali Elban, her soruya dikkatli ve net cevaplar verdi.

Kısa sürede kentin sorunlarına bu kadar hakim olması, beni hem şaşırttı, hem de gelecek adına umut verdi.

Bende Valimiz Sayın Süleyman Elban'a özellikle Suriyeli mültecilerin yaşadığı Güney mahallerinde gerekli kontrollerin yapılıp, yapılmadığını sordum; aldığım yanıt ise kelimesi kelimesine şöyle:

 

"Gerekli denetimleri yapıyoruz. Genel anlamda sürekli denetimlerimiz devam ediyordu, son birkaç haftadan bu yana çok sıkı denetimlere başladık. Malumunuz artık cezayı da çok ciddi uygulamaya başladık. Daha önce öğretici, uyarıcı olma tarafındaydık ama artık bu işin şakası kalmadı. Kontrolden çıkma ya da yönetilemez bir noktaya gelmemesi için çok ciddi artık uygulamaya başladık. Bu uygulamalardan birisi de, izolasyon kurallarına uymayan kişileri de Kredi Yurtlardaki yurtlara alma uygulaması. Ona da başladık. Evet, güneyde biraz sıkıntımız var, zaten bizim Korona haritasında da güney diğer yerlere görece biraz fazla. Bunun bir nedeni tabii nüfus yoğunluğunun olması. İkincisi de, Pandemi kurallarına uyma konusunda diğer yerlere göre daha esnek bir durumdalar. Ama oralara da yoğunlaştık. Biz artık her vakayı mutlaka hanesinde takip ediyoruz."

***

Malum Adana'da yoğun bir Suriyeli mülteci bulunuyor, kimi Sarıçam'da kurulu dünyanın en büyük mülteci kampında yaşıyor, kimi ise, özellikle Seyhan'ın güney mahallelerini mesken tutmuş durumda. Yolunuz Kocavezir, Saydam, Bakım Yurdu, Hurmalı mahallelerine düşerse acı gerçeği görürsünüz... Yukarıda ifade ettim.

Devletin tüm birimleri Koronavirüs vaka sayısının artmaması için kişisel hijyenin yanı sıra, maske takılmasını, sosyal mesafe kurallarına uyulmasını söylüyor.

Gerçek şu ki; yüz kişiden 20'si kurallara uyuyor, geri kalanı ne maske takıyor, ne de sosyal mesafeye riayet ediyor.

Umarım bu illetten yakın zamanda kurtuluruz, yine umarım ki ağır bedeller ödemeden.