Ne oyunlar?

21/11/2022 18:33 746

Reşit Güner’den aktarım.

-Hilmi Bayer-

Rasim Kara:

-Amatör ruh biterse her şey biter.

 Öldüğümde mezar taşıma 20 sene kalecilik yaptı ama doya doya bir çim sahada kaleci antrenmanına çıkamadı, diye yazın.

Biz çok çileler çektik. Yaklaşık 20 yıl futbol oynadım. Ama doğru dürüst bir çim sahada kaleci antrenmanı yapamadan bıraktım. Şeref Stadı vardı şimdi Çırağan Oteli'nin olduğu yerde. Orası da toprak sahaydı. 1984'te Beşiktaş'ta jübile yaptım. Yeniköy'de  Ritz Carlton Otel vardı. Sonra yıkıldı. Orada dostlarıma ve medyaya yemek vermiştim. Benden anılarımı anlatmamı istediler. Bende iz bırakan şeyleri anlattım. Sonra da ‘Öldüğümde mezar taşıma 20 sene kalecilik yaptı ama doya doya bir çim sahada kaleci antrenmanına çıkamadı’ diye yazın dedim. Şimdi bakıyorum; kaleciler antrenmanda, maçta kısa kollu forma ile oynuyor. Biz astronot gibi giyinirdik. Formaya, eşofmana battaniye, yorgan gibi ilâveler koyardık. Yaralar yapıştığı için yatakta dönemezdik. 1 sene hiç kapanmazdı yaralarımız. Ama hiç şikâyetçi değildik. Bize kimse bir şey göstermedi. Kendi kendimize kaleye geçtik ve oynamaya başladık. Deneme yanılmayla öğrendik her şeyi. Ama köyde yürümeye başladığımız andan itibaren sokaktaydık. Çelik çomak, birdirbir, uzuneşek, yakan top, seksek oynardık. Şimdi bunu profesyonel kulüplerde merdiven çalışması, koordinasyon çalışması olarak yapıyorlar.

***

Bu sadece bizden bir örnek.

Yaşanmış hayatın, yazılmayanı sadece anılarda kalır, sonrasında da unutulur.

-Sorgulanmamış hayat, yaşamaya değmez. (Sokrates M.Ö. 5 yy)

Eğer yaşanmış ve sorgulanmış bir hayat hikâyesini öğrenmek istiyorsanız;

Doktor Sôcrates,  Fubolcu, filozof, efsane.

Yazarı : Andrew Dovnie. Çeviri : Bora İşyar, 390 sayfa.

İthaki yayınları.

İthaki : Fiaki, İtake veya Küçük Kefalonya (Yunanca Ιθάκη İthaki), İyon Denizi'nde bulunan Yunanistan'a ait bir adadır. 96 km² alana sahip adanın nüfusu tahmin olarak 5.000'dir. Kefalonya Adası'nın kuzeydoğusunda bulunan İthaka, Kefalonya yönetimine bağlı ancak ait bağımsız bir belediyedir.

Zaman ayırın, hayatın gerçekleri ile yüzleşin.

***

Cristiano Ronaldo:

-Erik ten Hag bana hak ettiğim şekilde saygı duymuyor. Belki de Tottenham maçında bu yüzden stattan ayrıldım. Bu hareketimden dolayı muhtemelen pişmanım ama hoca tarafından kışkırtıldığımı hissettim.

Ceza aldıktan sonra eve geldim ve oğlum, 'Baba maça gitmiyor musun?' dedi. Olayı öğrenince de

-Eğer dünyanın en iyi oyuncusu sensen, seni nasıl cezalandırabilirler? dedi.

-Bana ek olarak, 8 oyuncu daha Rayo Vallecano maçı bitmeden stadyumdan ayrılmıştı. Sadece benim adım anıldı. Geçen yıl birçok oyuncu aynı şeyi yaptı ama yüz karası olarak sadece benim adım anılıyor.

-Kariyerime saygı duyduğunuz için beni Manchester City'ye karşı oynatmıyorsunuz ama Tottenham'a karşı üç dakika oyuna almak istiyorsunuz. Bu hiç mantıklı değil.

-Üç dakika kala oyuna alabileceğin bir oyuncu değilim ben.

- (Erik ten Hag) Beni sevdiğini falan söylüyor ama bunlar yüzde 100 sadece basın için. Bana saygınız yoksa benim de size asla saygım olmaz.

-Manchester United, kulübün sahiplerinin umrunda değil. Geri döndüğümden beri Glazers ailesi ile konuşmadım. Manchester'ın bu yapıyla önümüzdeki 2-3 yıl boyunca oyunun zirvesinde olması çok zor.

-Manchester United Premier Lig'i kazanamazsa, Arsenal'ın kazanmasından mutlu olurum.

-(Suudi Arabistan'dan 350 milyon avroluk teklif geldiği iddiası) Evet, bu doğru ama dürüst olmak gerekirse burada mutluydum ve harika bir sezon geçirmek için motive olmuştum.

 

-Şu anda odak noktam Dünya Kupası ve Portekiz Milli Takımı. Dünya Kupası'ndan sonra ne olur bilmiyorum ama daha önce de söylediğim gibi taraftarlar her zaman kalbimde olacak.

-Benim de insan olduğumu anlamalılar.

-Futbol asla sadece futbol değildir. (Simon KUPER)

Çevirisi : Sinan Gürtunca. 384 sayfa.

Okuyunca, ayak topunda ne oyunlar döndüğünü göreceksiniz.

Sadece hatırlattım.