“Ne Düşmanlıklar Vardır ki Dostluğa Çıkar”

19/09/2020 01:24 1801

“Mesnevi’den Her Güne Bir Hikmet “adlı kitapta “Ne Düşmanlıklar Vardır ki Dostluğa Çıkar” sözünü çok beğendim ve bu konu üzerine bir yazı yazıp sizlerle paylaşmak istedim.

 

Bundan aylar önce 2-3 tane arkadaşım bana mesaj attı. Lara “seninle arkadaş olabilir miyiz?” dediler. İçimden “koskoca 4 okul yılı neredeydiniz?” demek geçti ama bunu söylemedim onun yerine “Olur, tabii ki” dedim. Ne de olsa benim kapım gelmek isteyenlere her daim açıktır.

 

Mevlana’nın “Ne olursan ol, gel” sözünü kendi hayatımı şekillendirirken kullanmayı sevenlerdenim. İnsanların hepsine kapım açıktır. Mesafeli de olsa her türlü insan ile konuşup görüşürüm çünkü bilirim sevgi sevgiyi, güler yüz güzellikleri, empati etkili iletişimi doğurur. Evet, kötü niyetli bir insanı iyi niyetliye çeviremeyebilirsiniz ama bu imkansız değildir çünkü insanlar kendi tercihleri ile iyi niyetli veya kötü niyetli hareket ederler. Ayrıca, özür dileyeni affetmekte bir lütuftur. Düşmanlıkları azaltır, pişmanlıkları arttırır ve sevgi bağını güçlendirir.

 

Hayat çok değişik bir şey. Bazen düşman olarak gördüğünüz kişi ile şans eseri akraba oluyorsunuz, bazen bir arkadaş ortamınız aynı olduğu için barışmak durumunda kalıyorsunuz ve bazen ise hiç olmadık bir yer ve zaman da size düşman olan kişi sizin ile arasını düzeltmek istiyor. Bu yüzden en iyisi kimseye düşmanlık beslememektir. Evet, sevmediğiniz kişiler olabilir ama bu onlara düşman olmanız gerektiğini göstermez. Unutmayın, bir insanı sevmemek bambaşka bir şey onu düşman olarak görmek bambaşka bir şeydir.