Nazım Hikmet'in Heder Olan Ömrü

31/01/2020 13:21 1123

 

10 Ocak, ünlü şair Nazım Hikmet’in çıkarıldığı Türk Vatandaşlığına yeniden alındığı gün. Bu nedenle, kendisiyle ilgili bazı konulara açıklık getirmek istiyorum.

Nazım Hikmet 1902’de Selanik’te doğmuş. Babası Matbuat Genel Müdürlüğü ve Hamburg Konsolosluğu yapmış olan Hikmet Bey.

Nazım Hikmet Liseyi bitirdikten sonra, İstanbul’daki Bahriye Mektebine girmiş ama, hastalandığı için okulu bırakmış. Milli mücadelede Ankara’ya gelmiş ve Bolu’da bir süre öğretmenlik yapmış. Daha sonra Moskova’ya gitmiş, Moskova Üniversitesi’nde sosyoloji ve ekonomi okumuş. 1928 yılında da Türkiye’ye dönmüş.

Yaşamını gazetecilikle sürdüren Nazım Hikmet, Harp Okulunda komünizm propagandası yaptığı için 1938’de 28 yıl 4 ay hapse mahkum edilmiş.

1950’de iktidar olan Demokrat Parti’nin çıkardığı af yasasından yararlanarak, serbest kalmış. Devamlı gözetildiği ve baskı altında kaldığından, bir yolunu bulup Türkiye’den kaçmış ve Ruslara sığınmış.

Rusya’ya geldiğinde gerçek vatanıma kavuştum diyerek, toprağı öptüğü söylenmişti o zamanlar. Doğru mu, yanlış mı bilemem.

Moskova’da komünist partisinin emrine girmiş, kendisine ne söylenmişse yapmış. Ülkemiz aleyhine de çalışmış. Bu yüzden 1951’de Türk Vatandaşlığından çıkarılmış. Vatandaşlıktan çıkarılınca, Nazım Hikmet Ran olan soyadını değiştirmiş ve Polonya’da sık rastlanan Borzecki soyadını almış. Zaten dedesi bir Polonyalı ve de ihtilalci biri. Nazım Hikmet sık sık dedesinden bahseder ve de övünürmüş.

Komünist Partisi onu ABD aleyhine de kullanmış. Yıllarca sömürmüş, sonra da bir köşeye atmış. O günlerde, Türkiye hasreti çektiği söylenir.Yurt dışındaki ömrü Varşova, Sofya, Moskova’da geçen Nazım Hikmet, 1969’da 61 yaşındayken vefat etmiş. Mezarı da Moskova’da.

Siyasi hayatı böyle geçen Nazım Hikmet, aslında çok yetenekli, muhteşem bir şair. Dünya görüşünde de Filozofça yönleri var. Mesela şu örnek bunun bir kanıtı.

Kelebek misalidir aşk.

Anlamayana ömrü günlük.

Anlayana da bir ömürlük.

Rusların eline oyuncak olan komünizm hayranı Nazım Hikmet, bence ömrünü heder etmiş. Çünkü, bugün uğruna savaştığı komünizm kalmadı ki dünyamızda.