Namık Kemal Mahallesi

15/04/2019 01:24 1356

Birkaç gün önce Operatör Doktor Can Göçük , “İstasyondan Kanala Namık Kemal Mahallesi’’ adlı kitabını bana verdi. Kitabın diğer yazarı diş hekimi doktor M.NevzatHız , aynı zamanda başarılı bir fotoğraf sanatçısı. Eşi Berrin de öyle.

Her iki yazar çocukluklarını yaşadıkları mahalleleri , komşularını , okuduğu okulları , hocalarını , o dönemin spor etkinliklerini , çocuk oyunlarını , arkadaşlarını , sinemaları , güzel bir üslup ile anlatmışlar. Ayrıca bugünlerde yok olmaya yüz tutmuş lehimcileri , kalaycıları , pamuk atıcıları yani açıkçası bir dönemi dile getirmişler , maziye ayna tutmuşlar.

Operatör Doktor Can Göçük , 1959 doğumlu . Kazım Karabekir ve Lütfiye Kısacık İlkokulu ve Ziyapaşa Ortaokulundan sonra, Adana Borsa Lisesini bitirmiş . 1976-1982 yıllarında da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumuş, sonrada aynı yerde Ortopedi ihtisası yapmış. Bugün tanınan , sayılan , sevilen , bir uzman.

Yüzmeyi kanallarda , Seyhan Nehrinde ve baraj gölünde öğrenmiş. Futbol ve basketbol oynamış , çalışıp çabalayarak iyi bir fotoğraf sanatçısı olmuş.

Yakinen tanıdığım Can, çok fazla kitap okuyan , kültürlü, kişilikli bir aydın.

Yaşadığı Namık Kemal Mahallesi, 1940’tan sonra kurulmuş. Otogarın kuzeyinde yer alan bu mahalle bugün Karaisalı yoluüzerinde .Eskiden buraları bağ ve bahçe imiş. Düzgün bir yolu da yokmuş. Erkek çocukları boş tarlalarda oyun oynarmış. Futbol kaleleri de direkler değil, büyük taşlarmış. Fatih Terim, Tombik Ahmet gibi, ünlü futbolcular buralardan yetişmiş. Topları kötü, ayakkabıları da bezdenmiş.

Can’ın çok beğendiği pop şarkıcısı Feridun Düzağaç’ta okuduğu Borsa Lisesinden.

Mahallenin hemen hemen bütün çocukları okumuş , yazın çalışmış , eskimo- simit-sakız satarak para kazanmış , yaşamı ve dostlukları öğrenmiş. Çoğu meslek sahibi olmuş , başka semtlere taşınmış ama, onlar hep Namık Kemal Mahalleli olarak kalmış.

1938’de yüzme havuzu açılınca, Demirspor Su Topu takımı 21 yıl Türkiye şampiyonu olmuş. Halil Dağhan’ın başlattığı bu işi sonra Muharrem Güleryüz, Ruhi Polisçi , ErdalAçet, Ünsal Fikirci  devam ettirmişler.

Adanalı Nesrin Olgun, 1979’da 15 saat 47 dakikada Manş denizini yüzerek geçen ilk kadın yüzücümüz . Ersin Aydın’da Mersin- Girne arasını 110 km’yi, 34 saatte yüzmüş. Bu mahallenin Hadiye’ye aşık bir de kabadayısı varmış , Dayı Kemal. Mahallenin kızlarını korur, haksızlığa karşı çıkar, yardımsever bir insanmış.

Can Göçük ,ortaokul ve lisede iken , şu iki ilginç olayı yaşamış ; ;Ortaokulda matematik hocası onu ders verdiği sınıfa çağırmış ve o sınıfın öğrencilerinin çözemediği problemini ona çözdürmüş . Bu güzel bir olay ama şu anlatacağım öyle değil.Can’ın , lise 2’de iken, kız öğrenciler ile aşırı ilgilenen ,sevmediği bir edebiyat hocası varmış. Bu durum erkek öğrencileri rahatsız ettiğinden, dersi dinlemiyorlarmış. Böyle bir günde o hoca, Can’ın da olduğu 3 erkek öğrenciyi kaldırmış ve bir metni okutmak istemiş. 2 öğrenci okumuşlar , Can ise, ben okumam deyince , hoca onu dövmeye başlamış . Tokatlar atarak , muavin odasına götürmüş bu öğrenci, benim otoritemi bozuyor diye şikayet etmiş. Can , yara bere içinde eve dönünce aile , derhal okula gitmiş ve muavin ile görüşmüş .Araya bazı hocalar girip , kapatmışlar olayı . Bu günümüzde olsa idi , sanırım, o hoca açığa alınırdı.

Bu kitabı bir solukta okuyup , bitirdim. Eski günleri yad etmek isteyenlere , içtenlikle tavsiye olunur.