MUNZUR ÇAYI VE TUNCELİ

15/01/2020 14:34 1290

31 Mart 2019’daki Belediye Başkanlığı seçimini Tunceli’de favori gösterilen aday değil de, Kominist Mehmet Fatih Macoğlu kazandı. Bu ilginç sonuç, büyük yankı uyandırdı ve dikkatleri Tunceli üzerine çekti.

Nasıl oldu da, bir ilçe belediye başkanı her türlü olumsuz propagandalara rağmen seçimi kazandı. Ovacıkta halkla birlikte çeşitli işletmeler kurup, para kazanıp, insanların refah seviyesini yükseltmişti Macoğlu.

Tunceli’nin eski adı Dersim. Şeyh Rıza’nın isyanından sonra, Dersim yerine Tunceli adı kullanılmaya başlandı.

İl merkezinin dört yanı dağlarla çevrili. İlde, çok çeşit ağaçlar ve bunları barındıran ormanlar var. Ayrıca , krater gölleri ve de akar sular.

Doğa, çok güzel, efsaneler yönünden de zengin, değişik yaban hayvanları da var. Munzur Vadisi 42 bin hektarlık. Çengel boynuzlu yaban keçisi, bezuvar denen yaban keçisi, boz ayı, bozkurt, sansar, tilki, yaban domuzu, dağ koyunu, Anadolu vaşağı, porsuk, su samuru, ur keklik ve de çeşitli yırtıcı kuşlar.

Kırmızı benekli alabalık, çay balığı, yayın, munzur incisi gibi balıklar.

Munzur Vadisi, bitki yönünden de çok zengin. 1510 çeşit bitki varmış. Bunların 430’u bu bölgeye ait.  2271’de Türkiye’ye özgü, yani endemik. En tanınmışlarından biri halkımızın Ağlayan Gelin dediği Ters Lale. Ayrıca Munzur Kekiği, Munzur Menekşesi, Düğün Çiçeği, kiraz, keklik otu.

Munzur Çayı, rafting için ideal bir yer. 2018’de Türkiye Rafting şampiyonası, 2019’da da Dünya Şampiyonası burada yapıldı.

Munzur Çayı’nın kenarındaki plajlarda güneşleniliyor  ve suya giriliyor. Çevrede şifalı termal oteller de var. Bir çok ilçede de Ak Koyunlu Türkmenler’den kalan ilginç mezar taşları.

Tunceli, doğa ve tarih yönünden çok zengin, güzel ve de ilginç bir bölgemiz. Görmeyenlere tavsiye olunur.