Müdür Aktaş, Adana için bir şans

20/01/2020 22:11 1397

 

15 Ocak 2020 günü saat 17:00’de boylu-poslu, atletik ve de yakışıklı Emniyet Müdürümüz Zafer Aktaş’la Divan Otel’inde bir araya geldik. 2 saate yakın, sorulu-cevaplı bir beyin fırtınası yaşandı. Sayın müdürümüzün söylediklerini şöyle özetleyebilirim:

 13 yaşında polis kolejine girdim, bu mesleği ve camiayı çok seviyor ve ona minnettarlık duyuyorum.

Adana önemli bir metropol ve de geçiş noktası. Yıllar içerisinde çevre illerden Adana’ya göçler olmuş, nüfus artmış ve bu kişiler alt yapısı ve düzgün evleri olmayan varoşlara yerleşmişler. Çoğu işsizmiş ve geçim zorluğu çekiyormuş. Bu yüzden, suça bulaşanların oranı yüksek, özellikle şehrimizin güney bölgesinde.

Adana’nın iki önemli sorunu var. Biri şimdi DEAŞ’ın ve FETÖ’cuların terörü ve uyuşturucu belası. Bunlar yeni sorunlar değil, yılların bir birikimi. Sorunun çözülmesi de bir hayli güç.Çünkü, terörle uyuşturucu iç içe ve de uyuşturucu, terörün mali kaynağı.

İşe,suçun yüksek olduğu mahalleleri ziyaretle başladım. Onlarla görüştüm, sorunlarını anlamaya çalıştım. Kahvehanelerine girdim, muhtarlarıyla sohbet ettim. Aramızda kuvvetli bir bağ oluştu, kaynaştık. Bana inandılar ve güvendiler.

Adana’da çok sayıda Suriyeli ve Iraklı göçmen var.Onlar Adana’ya adapte olmuş durumdalar. Suç oranları da çok düşük. Hepsinin de kayıtları mevcut.

Bekçilerin devreye girmesiyle, hırsızlık bir hayli azaldı. Yani bekçilerin yeniden işe alınması yararlı oldu.

Adana’da uyumlu bir bürokrasinin oluşu, işimiz çok kolaylaştırıyor.

Suçluluk oranlarını azaltmak için ilk yaptığımız işlerden biri de, Adana’nın suç haritasını yapmak oldu. Buna göre tedbirler alınması da, başarımızı kolaylaştırdı.

2019’da 2018’e göre, suç oranlarında aşikar bir düşüş oldu.

Ayrıca, yaptığımız bir çok uygulama ile, bir çok aranan suçluyu yakalayabildik. Adana’daki 842 okul önlerindeki ve çevrelerindeki uyuşturucu satıcılarını ortadan kaldırmak için, büyük çaba sarf ediyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza uyuşturucunun zararlarını anlatıyor, onları geziye-tiyatroya götürüyor, spora yönlendiriyoruz. Bunun olumlu sonuçlarını da almaktayız.Ayrıca anneleri de bu konuda eğitme gayreti içindeyiz.

2 ton esrar, 4.5 milyon sentetik uyuşturucuyu yakaladık.

Ne yazık ki uyuşturucu satanlar ceza alıyor, uyuşturucu kullananlar ise ceza almıyor.

Torbacıların çoğu da, suç dosyası kabarık olan ipsiz ve sapsızlar.

Trafik yönünden Adana’da ciddi bir sıkıntı var. Yollar yetersiz, park yerleri çok az.Yayalar da, sürücüler de kurallara uymuyor. Bu yüzden Adana trafik cezalarında ikinci sırada.

Köylerdeki narenciye hırsızlığını büyük ölçüde önledik.

Geceleri çok geç saatte yatıyorum, çünkü mahalleleri geziyor, bekçileri ve trafikçileri kontrol ediyorum.

Teknik yönden bir eksiğimiz yok ama, bazı binalarımız çok eski ve tamire muhtaç. Çevik Kuvvet binasını su basması da, bizi bir hayli üzdü.

Adana’da, kadına şiddet olayları oldukça. Tedbirler yetersiz ve de bunları kötüye kullananlar var. Bu iş şimdi hükümet politikası oldu. Bundan sonra bu iş daha iyi yönetilecek sanırım.

5 Ocak Gazetenizi beğeniyorum, çünkü hepiniz Adana sevdalısınız ve de bir markasınız.

2 saat süren bu toplantıdan sonra müdürümüzü şöyle değerlendirdim: Çok çalışkan, enerjik, mesleğine aşık, cesur, konusuna hakim, işlerini sıkı takip eden, zamanında çabuk karar verebilen, halkın içine girebilen başarılı bir insan.

Adana, bu yönden çok şanslı. Sayın müdürümüzün başarılarının devamını yürekten diliyorum.