Müdahaleler yetersiz

05/09/2018 15:08 6994

Hafta içi Demirspor adına hareketli günler yaşandı ve transfer bitimine az bir süre kala kadrosunu önemli futbolcular ile güçlendirdi. Bu hareketlilik ve yeşeren şampiyonluk umutları maça ilginin fazla olmasını sağladı. Merakla beklenen ise bu transferlerin takım içindeki yankılarının maça nasıl yansıyacağı idi.

Bir önceki haftadan deplasmanda galip gelen moralli Demirspor, diğer taraftaysa kendi sahasında fark yiyen bir İstanbulspor.

Demirspor maça, galip gelen takımı bozmayarak başladı. Hakan Kutlu yeni transferlerden Orkan Çınar ve cezası sona eren Batuhan Karadeniz’i de 18 kişilik kadroya dahil etti.

İstanbulspor maça geçen haftadaki yenilgiyi unutturmak istercesine istekli arzulu başladı. Bunun meyvesini de erken bulduğu golle aldı.

Yediği gol doping etkisi yaratmış olacak ki pozisyonlara girmeye başlayan Demirspor  oldu. Ancak Demirspor’un zaaflarından biri olan kaptırdığı toplardaki geri dönüşler eğer İstanbulspor iyi değerlendirmiş olsa ikinci golü bulması içten bile değildi. Pozisyonun devamında Kage ile hızlı çıkan Demirspor, Hakan Bilgiç’in ortasında Pote, kendisine yakışan bir vuruşla golü buldu. Pote gibi bir oyuncunuz var ise bu tür ortaları daha sıklıkla atmak zorundasınız.

Kage ise belki de geldiğinden beri ilk defa bu kadar etkili ilk yarı oynadı. Pote’nin de hareketli olması hücumda Demirspor’un tehlikeli pozisyonlar yakalamasını sağladı. Bu ikiliye Kosecki’nin de daha çok yardımcı olması gerekir.

Maç boyu duran toplarda etkili olduğunu söylediğimiz Demirspor, gol de dahil önemli pozisyonlar verdi. Bu maçın özelinde Demirspor oynadığı bütün maçlarda oyunu yönlendiren futbolcu eksikliğini hissediyor. Bana göre bu tür oyuncular Galip ve Murat değil…

İstanbulspor futbolcusu Eslem, Demirspor’un zaaflarından yararlanıp topla hızlı çıktı. Karşısında baskı görmemesi ve önüne çıkacak oyuncuların azlığı hücumun gol ile sonuçlanmasına neden oldu.

Ne yazık ki 4 hafta olmasına rağmen halen bu tip gollerin önüne geçilmemesi hiç iyi bir görüntü değil. Umarım Milli takım arası iyi değerlendirilir.

Demirspor pozisyonları genelde oyuncuların bireysel çabalarıyla yaratmaya çalışıyor. 4 Haftadır beraber oynayan bir takımın artık oyunsal anlamda pozitif bir görüntü çizmesi gerekiyor. Fakat zaman ilerledikçe değişen bir şeyin olmaması üzücü.

İkinci yarıda Demirspor Murat Akın’ı çıkarıp Orkan Çınar’ı oyuna alarak başladı. Hakan hoca ilk yarının etkili isimlerinden Kage’yi Pote’nin arkasında top kullanan oyuncu pozisyonunda oynatmasıyla Kage’nin etkisini azalttı. Böylelikle İstanbulspor  oyunda üstünlüğü ele geçirerek istediği pozisyonlara daha rahat girmeye başladı derken Traore’nin kişisel çabalarıyla kazandırdığı penaltıyı Pote gole geçirerek maçta skoru eşitledi.

Golden sonra Demirspor’un baskı kuracağını beklerken yine pozisyonlara giren İstanbul ekibi oldu. Eğer Çağlar kritik kurtarışlar yapmasa Demirspor için olumsuz anlamda maçın kopması içten bile değildi. Atılan her uzun topun Demirspor defansında tehlike yaratması enteresan bir durum.

Demirspor orta sahasında Eslem ayarında topu olumlu kullanan , oyunu yönlendiren ve topu aldığı zaman dikine giden oyuncu olmaması maçın dengesini önemli oranda İstanbulspor lehinde olmasına neden oldu dediğimiz de nazar değmiş olacak, Eslem sakatlanarak oyundan çıktı.

Maç oynanırken aklıma  -acaba Hakan hoca bazı oyuncularda  fazla mı ısrar ediyor-  diye geçmedi değil. Fark yaratmasını beklediğimiz oyuncuların bir türlü etkilerini göstermemeleri de başka bir sorun Demirspor açısından.

Maçın adamı olarak kaleci Çağlar’ın adının geçmesi Demirspor için düşünülmesi gereken başka bir konu.

Demirspor takımının bu kadar çok pozisyon vermesinde en önemli paylardan biri de önde oynayan oyuncuların hücumdaki konsantrasyonu defansta göstermemeleridir. Defanstaki futbolcuların yalnız kalmaları bunun üstüne bloklar arasındaki kopukluk Demirspor’un pozisyon vermesine neden olmakta.

Belki 1 puan Demirspor için kayıp görülebilir fakat Çağlar’ın kurtardıklarından sonra 1 puan kazanç olarak değerlendirilmelidir.

Milli takım arasının nasıl değerlendirileceği Demirspor takımının kaderini belli edecek. Hakan hocanın artık  gözle görülen hataların azaltılması için gerekli çalışmaları yapacağını düşünüyorum.

Son olarak belki sezonun başı olabilir fakat Demirspor camiasında uzun zamandır ilk defa şampiyonluk lafları gür bir şekilde çıkmakta. Bunu sağlayan bir yönetim , buna inanan taraftar topluluğu var. Burada en önemli görev futbolculara düşmekte Lafla değil inandıklarını sahada mücadele ederek herkese göstermek zorundalar ki bu camia arkalarından yürüsün.