Mucize kurtuluşlar-8

28/02/2023 06:29 349

 

Büyük afetin üstünden günler geçiyor, her geçen gün artan ölü ve yaralı sayısı iyiden iyiye içimizi yakmaya, karartmaya devem ediyordu. Ama deprem bölgelerindeki arama-kurtarma ekiplerinin enkaz yığınına dönen binaların içinden hayata tutunan vatandaşlarımızdan gelen güzel haberler ise az da olsa acılarımızı hafifletiyordu.

Vakit kaybetmeden mucizevî kurtuluşlarına kaldığımız yerden devam edelim… 

***

227. SAAT…

Kahramanmaraş'taki depremde enkaz altında kalan 74 yaşındaki Cemile Kekeç, 227 saat sonra kurtarıldı. Kalkan Apartmanı’nda yapılan incelemede, enkaz altında yaşayan birinin olduğu tespit edildi. Arama-kurtarma ekipleri apartmanın enkazında çalışma başlattı.

Yapılan çalışma sonucu Cemile Kekeç'e ulaşıldı. Ekipler, Cemile Kekeç ile temas kurunca büyük sevinç yaşadı. Bir arama-kurtarma personeli, "Bir mucize oldu. 10'uncu günde bir mucize oldu. Teyzemizi alacağız inşallah" diyerek ağladı. Cemile Kekeç, enkazdan çıkarıldıktan sonra iş makinesinin kepçesine konularak ambulansa taşındı. Kekeç, hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

228. SAAT…

Hatay'ın Antakya ilçesinin Oymak Sokak'taki Uğur Apartmanı'nın enkazından Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ekiplerinin yürüttüğü arama kurtarma çalışması sırasında açılan yaşam koridorundan ses alındı. Takviye ekiplerinin de hummalı çalışması sonucu 228’inci saatte yabancı uyruklu anne Ela ile çocukları Meysam ve Ali Bağdet sağ olarak çıkartıldı. Hemen ambulanslara alınan anne ile çocukları tedavileri için hastaneye sevk edildi.

248. SAAT…

Deprem felaketinin 11. gününde de enkaz altından mucize kurtuluş haberi geldi.

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesi Kayabaşı Mahallesi Atabey Apartmanı'nda 17 yaşındaki Aleyna Ölmez, depremin 248'inci saatinde enkazdan sağ çıkarıldı.

Aleyna Ölmez'in kurtarılması için yürütülen çalışma ekibinde yer alan arama-kurtarma ekibinden Hacer Atlas, Aleyna ile sürekli iletişim kurduklarını belirterek "Gayet iyi durumda, iletişim kurabiliyor'' diye konuştu.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesinde ilk muayenesi yapılan Ölmez, buradan da Ankara'ya sevk edildi.

''KENDİ KENDİME VAKİT GEÇİRMEYE ÇALIŞTIM''

Ölmez, sevk öncesinde hastanede kendisinin sağlık durumunu soran basın mensuplarına, "İyiyim teşekkür ederim" ifadeleriyle karşılık verdi. Enkaz altında ne yaptığı sorusuna Aleyna Ölmez, "Hiçbir şey yoktu elimde, kendi kendime vakit geçirmeye çalıştım" dedi.

***

258. SAATTE MUCİZENİN ADI: NESLİHAN

Türkiye'yi sarsan depremlerde arama-kurtarma çalışmaları sürerken bir mucize haberi daha geldi. Depremden 258 saat sonra Kahramanmaraş'taki Ebrar Sitesi'nin enkazından bir kişi sağ olarak kurtarıldı. Neslihan Kılınç, iş makinesi operatörünün dikkati sayesinde fark edildi. Kılınç, depremden 258 saat sonra kurtarıldı.

Ailesi bir gün önce, "10’uncu gün bitmek üzere, herhangi bir sonuç alamadık. Umut ışığı yok." diye konuşmuştu. 29 yaşındaki Neslihan'ın kurtarılmasıyla aile sevince boğuldu.

Kılınç, ambulansla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

260. SAATTE GELEN MUCİZE…

Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde bir binanın enkazından 14 yaşındaki çocuk, depremin 260. saatinde sağ çıkarıldı. Ekinci Mahallesi'ndeki Buket Apartmanı'nın enkazında çalışma yapan arama kurtarma ekipleri, bir çocuğa ulaştı. Yabancı uyruklu 14 yaşındaki Osman Halebiye, ekiplerin çalışmasıyla depremin 260. saatinde enkazdan sağ çıkarıldı. Çocuk, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

261 SAAT SONRA İLK SORU: "HEPSİ KURTULDU MU?"

Odabaşı Mahallesi'ndeki özel hastanenin enkazında çalışma yürüten ekipler, iki kişinin canlı olduğunu tespit etti. Özel harekât polislerinin de yer aldığı yoğun çalışmanın ardından 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Avcı'ya ulaşıldı. Ekipler, Şakiroğlu ile Avcı'yı enkazdan depremin 261. saatinde sağ çıkardı. Şakiroğlu ve Avcı hastaneye kaldırıldı. Yıkılan hastanenin enkazından 261 saat sonra çıkarılan evlatlarını gören ve sarılan aileler, sevinç gözyaşı döktü.

***

Evet sevgili okurlarımız; 6 Şubat’ta, 9 saat arayla meydana gelen iki büyük depremden sonra, 10 ilde yaşanan felakette enkaz altından sağ çıkarılan, hayata tutunan afetzedelerin kurtuluş hikayelerini sizler için gün be gün, saat saat sıralamaya çalıştım.

Dünya tarihinde, aynı anda 10 ilde yaşanan yüzyılın felaketi ülkemizi yasa boğdu. Yıkılan binaların altından binlerce insanımız hayatını kaybetti, canımız çok yandı. Ama biz güçlü bir ülkeyiz. Birlik ve beraberlikle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir engel yok. Bu felaketinde de üstesinden geleceğiz ve yaralarımızı en kısa sürede saracağız.

Allah bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hepimize geçmiş olsun…