Mucize kurtuluşlar-4

23/02/2023 22:52 357

 

140. SAAT…

Hatay'da enkaz altında kalan hamile kadın ile kardeşi, Kütahya ekibince kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

Bölgeye giden Kütahya AFAD gönüllülerinden oluşan arama-kurtarma ekibi, Antakya ilçesi Narlıca Mahallesi'nde yıkılan apartmanın enkazından gelen sesler üzerine çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdı.

Seslerin geldiği yöne koridor açan ekipler, ilk depremden 140 saat sonra hamile bir kadın ile erkek kardeşini sağ olarak çıkarmayı başardı.

Kurtarılan iki kardeş, 112 Acil Sağlık ekiplerince bölgedeki hastanelere sevk edildi.

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'daki Cumhuriyet Caddesi üzerindeki bir apartman enkazından Adnan Amir ve 3 yaşındaki kızı Emira Amir, Kocaeli İtfaiyesi'nin çalışması ile 140 saat sonra kurtarıldı.

***

141. SAATTE ANNE VE 5 YAŞINDAKİ KIZI ENKAZDAN ÇIKARILDI

Hatay'ın Antakya ilçesinde bulunan 6 katlı Hüseyin Dönmez Apartmanı'nda yaşayan anne ve 5 yaşındaki kızı deprem sonrası binanın enkazı altında kaldı.
Anne ve kızı 9 saatlik kurtarma çalışmasının ardından arama ve kurtarma ekipleri tarafından depremden 141 saat sonra kurtarıldı.

Ekipler, yerle bir olan 6 katlı apartmanda adeta zamanla yarıştı. Anne ve kızı, sağlık ekiplerinin olay yerinde yaptığı ilk müdahalesinin ardından hastaneye götürüldü.

BABA VE KUCAĞINDAKİ KIZ 141. SAATTE KURTARILDI

Deprem bölgesine giden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, bir enkazdan ses gelince çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Ekipler, Suriyeli Adnan Ahmad Amir ile kucağındaki kızı Emira Amir'e ulaştı. Baba, kurtarma çalışmaları sırasında kendisi ile konuşan itfaiyeciden çay istedi.

Ekipler, 141 saat sonra baba ile kızını enkazdan sağ çıkardı ve tedavileri için hastaneye kaldırıldı.

142. SAAT…

Kahramanmaraş merkezli depremlerin en ağır yıkımı oluştuğu Hatay’da devam eden arama-kurtarma çalışmalarının 142’nci saatinde 32 yaşındaki Meltem öğretmen 8 katlı binanın enkazından sağ olarak kurtarıldı. Genç öğretmenin kendisini kurtaran ekiplerden ilk isteği çay oldu.

Kahramanmaraş’ta depremlerin ardından Malik Ejder Caddesi'nde yıkılan apartmanın enkazından 62 yaşındaki Semir Cuma Sabur, 142 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

147. SAAT…

Hatay'da 7 katlı bina enkazından 147 saat sonra 11 yaşındaki Cudi adlı kız ile anneannesi sağ olarak çıkarıldı.

149. SAAT…

Hatay'ın Antakya ilçesinde taramalar sırasında 6 katlı apartmanda yıkıntılarının arasında hayat belirtisine rastlayan ekipler, ses teması kurulmasının ardından çalışmalarını burada yoğunlaştırdı.

Arama-kurtarma ekiplerinin yanı sıra askeri personel ve Romanya'dan gelen ekiplerin destek verdiği çalışmalar, yaklaşık 5 saat sürdü.

Ekipler, yoğun uğraşlar sonucu ulaştığı 35 yaşındaki Mustafa Sarıgül'ü depremin 149'uncu saatinde kurtarmayı başardı.

***

150. SAATTE DÖRT MUCİZE

Hatay'da müftülüğün yanındaki binanın enkazından Dada isimli kız çocuğu 150. saatte sağ çıkarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, kurtarılan kız çocuğunun görüntülerini paylaştı. Bakan Koca, paylaşımında, "150. saat müjdesi. Az önce ekipler tarafından kurtarıldı. Umut hep var!" ifadelerine yer verdi.

Hatay'ın Defne ilçesinin Armutlu semtinde yıkılan Öfkeli Apartmanı'nın enkazından 64 yaşındaki Müzeyyen Öfkeli adlı kadın, 150. saatte sağ olarak çıkarıldı.

Hatay'ın Antakya ilçesi Ürgenpaşa Mahallesi Şehit Turan Caddesi Ali Sayar Meslek Lisesi karşısındaki bir enkazdan Ömer adlı çocuk ve annesi 150 saat sonra kurtarıldı.

152. SAAT…

Adıyaman'da 7 yaşındaki Ahmet, Narlıkuyu Sitesi'nin enkazından 152. saatte kurtarıldı.

Adıyaman'da Mercan Sitesi'ndeki blokun çökmesi sonucu enkaz altında kalan 22 yaşındaki Rabia Kırmızı ve ablası 28 yaşındaki Elif Kırmızı 152 saat sonra kurtarıldı.

Hatay'ın Antakya ilçesi Fahri Korutürk Caddesi üzerindeki enkazdan 85 yaşındaki İsmihan adlı yaşlı kadın 152 saat sonra kurtarıldı. (Devam Edecek..)